«Ξέσπασαν» στο Ρέθυμνο τα Τρίκαλα!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν τα Τρίκαλα την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο, καθώς το συνέτριψαν 87-58 και επέστρεψαν έτσι στις νίκες ύστερα από πέντε συνεχόμενες ήττες!

Με τον πιο εμφατικό τρόπο επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από πέντε σερί ήττες, τα Τρίκαλα, συντρίβοντας 87-58 το Ρέθυμνο!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν οι Σόκο και Μπράουν με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Στόουν με 16 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή το ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-8) και αυτό να συνεχίζεται μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (15-15). Στα εναπομείναντα λεπτά, τα Τρίκαλα πάτησαν το… γκάζι και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενα με το μέγιστο +9 (25-16).

Όσο δυνατά τελείωσαν την πρώτη, το ίδιο μπήκαν και στη δεύτερη περίοδο τα Τρίκαλα, όπου τρέχοντας ένα σερί 10-0, πήγαν στο +19 (35-19) μέσα σε δύο λεπτά, ενώ στη συνέχεια έφτασαν ακόμη και στο +20 (40-20) στα μισά! Τα επόμενα τρία λεπτά, το Ρέθυμνο έκανε ένα σερί 10-0 για να μειώσει τη διαφορά στο μισό της (40-30), με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτή τη διαφορά (42-32).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (42-35), αλλά η απάντηση των Τρικάλων αρχικά ήταν ένα 8-0 για το 50-35, ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν ξανά στο +19 (62-43). Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου εξακολουθούσαν να δείχνουν δυσκολία στο σκοράρισμα και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό για το νέο +21 (61-48), με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 71-50.

Το τέταρτο δεκάλεπτο λίγη σημασία είχε! Τα Τρίκαλα συνέχισαν με τον τρομερό ρυθμό τους, ενώ από την άλλη το Ρέθυμνο έδειχνε να είχε… παραδοθεί. Συνεπώς, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη διατηρούσε την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, φτάνοντας στο +29 (85-56), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος (87-58)!

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλιαλμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Κάντουγκαν 14, Τσιλούλης, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.