Euroleague

«Ξεχρέωσε» η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε εκδικήθηκε τη Στρασμπούρ για το βαρύ -21 της Γαλλίας συντρίβοντάς τη με 81-64 στην Πόλη και φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Εκτός ο Σλούκας.

Το κρύο πιάτο της εκδίκησης σέρβιρε στη Στρασμπούρ η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν ξέχασε το 91-70 της Γαλλίας και πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα, 81-64 Με τη νίκη αυτή η Φενέρ έφτασε τις πέντε σερί νίκες στον πρώτο όμιλο και συνολικά έξι σε επτά ματς, ενώ εκμεταλλευόμενη την απρόσμενη ήττα της Χίμκι από την Μπάγερν στη Μόσχα ξέφυγε δύο βαθμούς από τους Ρώσους. Οι δύο σέντερ των γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά, καθώς ο μεν Γιαν Βέσελι είχε 20 και ο δε Έκπε Ούντο 15 πόντους.

Με τους ψηλούς της να κάνουν θραύση κάτω από τα καλάθια, η Φενέρ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα φτάνοντας νωρίς στο +10 (22-12) και λίγο πριν το ημίχρονο στο +13 (40-27). Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (52-47), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για πεντέμισι λεπτά και με ένα 14-0 «καθάρισαν» το παιχνίδι (66-47).

Δεκάλεπτα: 22-14, 40-34, 61-47, 81-64.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 15, Μαχμούτογλου 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 13, Γιουρτσεβέν, Αρνά, Μπαϊράκ 1, Ουγκουρλού 7, Βέσελι 20, Κάλινιτς 6, Ντίξον 6, Ντατόμε 7.

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 14, Λακόμπ 14, Μπομπουά 7, Λελούπ 1, Κάμπελ 3, Τράβις 6, Φοφανά, Γκολούμποβιτς 14, Γουίμς 2, Ντιπόρτ, Χάουαρντ 3.

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία).