«Ξύπνησε» και άνοιξε λογαριασμό με... ελληνική υπογραφή το Λαύριο!

Φώναξε «παρών» το Λαύριο! Η ομάδα του Σερέλη μπήκε... κοιμισμένη στο Ρέθυμνο, αλλά επέστρεψε και με ελληνική δύναμη (Κακλαμανάκης, Λούντζης και Κουζέλογλου) πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν (72-77).

O απόντος στις τρεις πρώτες περιόδους, Μιχάλης Λούντζης, έβγαλε 11 από τους 17 πόντους του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το ροζ φύλλο μέσα στο Ρέθυμνο με 77-72. To Λαύριο πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ρεφάροντας την ήττα στην πρεμιέρα με μεγάλα όπλα τους Κακλαμανάκη που είχε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γκουζέλογλου με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μπαρτ πάλεψε μόνος του για τους Κρητικούς με 25 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και αιφνιδίασαν στην εκκίνηση το Λαύριο, αφού στο 8' η διαφορά ήταν στο +13 για την γηπεδούχο, με 17-4, αλλά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 17-10 για να κλείσει έτσι η πρώτη περίοδος. Από το 20-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, θα ακολουθήσει ένα 21-10 επιμέρους για το 30-31 με τον Γκουζέλογου, όμως και εκεί οι γηπεδούχοι είχαν πάλι απάντηση σε σερί 8-0 για το 38-31. Το αποφασισμένο ωστόσο Λαύριο κατάφερε να μαζέψει πάλι τη διαφορά σε 38-36 με τρίποντο του Περράκη και δύο βολές του Μιλόσεβιτς.

Το Ρέθυμνο κρατούσε μια σταθερή διαφορά που είχε ως μέγιστη τιμή τους επτά πόντους και ο Μπαρτ στο 27' έκανε το 58-51. Όμως εκεί ακολούθησε ένα 9-3 για τους φιλοξενούμενους και με τρίποντο του Λαμπ το Λαύριο μείωσε στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά με 61-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Λούντζης που πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με τρίποντο έκανε το 63-63, δύο βολές του Κακλαμανάκη διαμόρφωσαν το 65-65, αλλά ο πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων έδινε προβάδισμα συνεχώς στους Λαυριώτες. Ο Γκάιτον έκανε το 72-73 σε μια τελευταία προσπάθεια του Ρεθύμνου να πάρει τη νίκη, αλλά με καλάθια των Λαμπ και Λούντζη το Λαύριο διαμόρφωσε το τελικό 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77

Ρέθυμνο: (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 25 (7/9 δίποντα, 7/9 τρίποντα), Ραζής, 4, Ντάνιελς 2 (9 ριμπάουντ), Μπρέισι - Ντέιβις 17 (3), Σιγκούνας 6, Καλογιαννίδης 3 (1), Κλάντον 4 (0/4 βολες, 12 ριμπάουντ), Γκάιτον 8 (2), Ντάρχαμ 3 (1)

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Λούντζης 11 (1), Μιλόσεβιτς 8, Λαμπ 11 (1), Οντιάσε 2, Μαστρογιαννόπουλος 4, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 13 (12 ριμπάουντ), Νίξον, Κουζέλογλου 11 (13 ριμπάουντ), Μέλσον 9 (1)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης