«Ξύπνησε» και γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός!

Η Κύμη… φλέρταρε με τη «βόμβα» μέσα στο ΣΕΦ μέχρι το 33’, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, καθάρισε το ματς και επέστρεψε στις νίκες στην Α1, επικρατώντας 93-78.

Έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν «κάηκε» από την Κύμη ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Καστρίτη ζόρισε για 33 λεπτά τους «ερυθρόλευκους» στο ΣΕΦ, αλλά σε εκείνο το σημείο και με «όπλο» την άμυνά τους, έτρεξαν ένα σερί 12-0, καθάρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη με το 93-78.

Από 15 πόντους είχαν οι Σπανούλης, Μιλουτίνοφ και Ρόμπερτς, με τον Σέρβο να σέντερ να «κατεβάζει» και 11 ριμπάουντ, ενώ τον αρχηγό να μοιράζει και 8 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο ΜακΦάντεν με 21 πόντους και ο Μανωλόπουλος με 13.

Ελεύθερο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να χτυπά μέσα από τη ρακέτα με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα και να φτάνει στο +8 (15-7), μέχρι τα μισά. Ωστόσο, η Κύμη έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ και δεν επέτρεπε στους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν (19-13). Μάλιστα, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου… αποσυνδέθηκαν από το καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να είχαν «καυτούς» τους ΜακΦάντεν και Τσαγκαράκη και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +4 (21-25).

Με την ίδια φόρα μπήκε η Κύμη και στη δεύτερη περίοδο και εκμεταλλευόμενη την άστοχη επιμονή του Ολυμπιακού έξω από τα 6,75μ., έφτασε ακόμη και στο +8 (23-31), με τον φορτσάτο ΜακΦάντεν και κατάφερε να το συντηρήσει (29-37) μέχρι το 15’. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισαν να… σοβαρεύονται, να πιέζουν στην άμυνα και αφού έσπασαν το… ρόδι από την περιφέρεια, έτρεξαν ένα 10-0 (39-37), παίρνοντας ξανά το προβάδισμα, μέσα σε ένα λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν… πτοήθηκαν και κάνοντας «ζημιά» με τους ΜακΓκί και Γλυνιαδάκη στο «ζωγραφιστό», πέρασαν μπροστά (43-44), στο 18’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού η ομάδα του Καστρίτη δεν… παραδινόταν και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 46-46.

Η Κύμη έπαιζε χωρίς άγχος και αφού ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ήταν νωθρός στην άμυνα, πήγε στο +3 (52-55) στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον Σπανούλη, ο οποίος τους πήρε στις… πλάτες του και τους έδωσε το προβάδισμα (60-57), στα μισά. Αλλά, η ομάδα του Καστρίτη απάντησε σχεδόν αμέσως με τον ΜακΦάντεν, ο οποίος εξακολουθούσε να ήταν «καυτός» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι 66-65.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχιζόταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Κύμη να είχε την… απάντηση σε κάθε καλάθι του Ολυμπιακού (70-70), στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «ερυθρόλευκη» άμυνα άρχισε να σφίγγει και με τον Γουίλτζερ να παίρνει… μπρος και να σπρώχνει και τους υπόλοιπους, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 12-0 (82-70), μέχρι το 36’. Έκτοτε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έχασαν τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2τρ., 8ασ.), Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 7 (1), Τόμπσον 2, ΜακΛίν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 15 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ 11 (3).

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3), Οκερεαφόρ 2, ΜακΓκί 9, ΜακΦάντεν 21 (4), Σμιθ 9, Γερομιχαλός 1, Τσαγκαράκης 8 (1), Τζόουνς 9, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ, Μπάρλος 4, Μαργέλης.