Ευρώπη

«Ξύπνησε» στο τέλος η Γεωργία του Ζούρου

Ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Γεωργία, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Αλβανίας και να επικρατήσει με 84-64, για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2017.

«Ζωντανή» για την πρόκριση έμεινε η Γεωργία, καθώς επικράτησε 84-64 της Αλβανίας και έτσι έφτασε στην τρίτη της νίκη, σε τέσσερις αγωνιστικές, στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δυσκολεύτηκε για πάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 28-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε το ροζ φύλλο.

Για άλλο ένα ματς, κορυφαίος ήταν ο Πατσούλια με 20 πόντους, με τον Μάικλ Ντίξον της ΑΕΚ να ήταν εξίσου καλός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28:33’’. Επίσης, για 32:57’’ αγωνίστηκε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Άρη, Βίκτορ Σανικίντζε, έχοντας 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπρόαντους με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-36, 51-56, 64-84