Euroleague

Ξύπνησε στο τέλος και απέφυγε νέο κάζο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Με επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο εντός με την Μπάγερν Μονάχου και επανήλθε στις νίκες (77-70).

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παρ’ ότι δεν έπεισε με την απόδοσή της! Η ομάδα του Ιτούδη επικράτησε 77-70 της Μπάγερν Μονάχου χάρη στην πολύ καλή εμφάνισή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-13!

Έτσι, η «ομάδα του στρατού» βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-5 και ξεπέρασε το σοκ από την απρόσμενη ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Κορυφαίος παίκτης της ο Κλάιμπερν, που σταμάτησε στους 20 πόντους. Από την άλλη, οι Βαυαροί πλήρωσαν την απειρία τους και μοιραία υποχώρησαν στο 9-10.

Η Μπάγερν ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-0 (3’), ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +14 (6-20 στο 9’), με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να «τρέχουν» σερί 7-0 και να μειώνουν σε 13-20.

Η ομάδα του Ράντονιτς δεν έδειξε να πτοείται και συνέχισε να διατηρεί καλή διαφορά (21-30 στο 13’), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 14-4 ισοφάρισαν (35-35 στο 18’). Το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου οι δύο αντίπαλοι ήταν αρκετά άστοχοι και υπέπεσαν σε μαζεμένα λάθη, με τους Γερμανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (35-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα 5-0 των φιλοξενούμενων, που ξέφυγαν πάλι (35-42 στο 21’). Η «ομάδα του στρατού» απάντησε με 7-0 (42-42 στο 23’), αλλά δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά, καθώς οι παίκτες των Βαυαρών ήταν διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους.

Μάλιστα, η Μπάγερν έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (52-57), με τον Κόπονεν να παίρνει το… όπλο του και να «πυροβολεί» το καλάθι των γηπεδούχων.

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα τρία, αφού η ομάδα του Ιτούδη σοβαρεύτηκε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της: με επιμέρους σκορ 13-5 πέρασε μπροστά στο σκορ (65-62 στο 35’).

Ο Ραντόσεβιτς μείωσε στον πόντο (65-64), αλλά οι Ρώσοι έτρεξαν σερί 10-0 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους (75-64 στο 38’). Το μόνο που έμενε να εξακριβωθεί ήταν η τελική διαφορά, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να δείχνει σοβαρότητα και να φτάνει στο 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-37, 52-57, 77-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (4 ασίστ), Μπολομπόι 9, Πίτερς 3, Ούκχοβ, Αντόνοβ 2, Ροντρίγκεθ 11 (6 ασίστ), Κλάιμπερν 20 (8 ριμπ.), Χάκετ 12, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 9, Χάινς 4, Χάντερ 2 (6 ριμπ.).

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 8, Χομπς 4, Κινγκ, Κόπονεν 12, Ραντόσεβιτς 10, Λο 2 (5 ασίστ), Τζέντοβιτς 12, Αμάιζ, Γιόβιτς 10, Μπαρτέλ 2, Γουίλιαμς 10 (7 ριμπ.), Ογκουνσίπε.