Euroleague

Κυνηγά την πρωτιά η Κουμπάν

Στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου βρίσκεται η Λοκομοτίβ Κουμπάν μετά τη νίκη με 88-78 επί της Πινάρ Καρσίγιακα, με τους πρωταθλητές Τουρκίας από την άλλη να συνεχίζουν στο Eurocup.

Σε τροχιά πρωτιάς του ομίλου βρίσκεται η Λοκομοτίβ Κουμπάν μετά τα νίκη με 88-78 μέσα στη Σμύρνη επί της Πινάρ Καρσίγιακα, η οποία όπως είναι ήδη γνωστό θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στο Eurocup. Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, σε μεγάλη μέρα ήταν ο Μπρόεκοφ με 26 πόντους, ενώ από τους πρωταθλητές Τουρκίας κορυφαίος ήταν ο Τζάστιν Κάρτερ.

Καμία διάθεση για άμυνα δεν έδειξαν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Κουμπάν να είχε ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή (10-17) και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-27). Χάρη στα τρίποντά της, η Καρσίγιακα έφερε στον πόντο το ματς (39-40), όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα μίνι-ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (43-50).

Με το γκάζι… πατημένο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Κουμπάν, καθώς αύξανε συνεχώς την υπέρ της διαφορά, εκτοξεύοντάς την ακόμη και στο +17 (50-67). Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-70. Εκτός από τα πρώτα λεπτά χαλάρωσης (63-71), η ρωσική ομάδα δεν άφησε άλλα περιθώρια αντίδρασης στην Καρσίγιακα και έτσι πήρε τη νίκη με το τελικό 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-50, 57-70, 78-88

Πινάρ Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Παλάσιος 8, Μπαϊγκούλ 4, Γκιουβέν, Αλτιντίγκ 3 (1), Τζάστιν Κάρτερ 25 (5), Κοτς, Γκονλούμ 5 (1), Γκάμπριελ 15 (3), Τζος Κάρτερ 13 (4), Σιπάχι, Σεντούρκ 3 (1).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 7 (1τρ., 11 ασ.), Σίνγκλετον 11 (3), Ντρέιπερ, Κλαβέρ 7 (1), Μπίκοφ 3, Ζοζούλιν, Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ 14 (3), Ζούμπκοφ 3, Φεσένκο 17, Μπρόεκοφ 26 (7).