Κυριάρχησε στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με σκορ 79-33 τον Παναθηναϊκό που ως γνωστό αγωνίζεται στην Α1 γυναικών με Νεάνιδες, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Παίζοντας όσο έπρεπε για να επικρατήσει με άνεση και σεβόμενος στο τέλος τον Παναθηναϊκό που αγωνίζεται με Νεάνιδες λόγω των γνωστών οικονομικών προβλημάτων του Ερασιτέχνη, παρατάσσοντας τις νεαρές παίκτριες, ο Ολυμπιακός μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, 79-33 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Είναι χαρακτηριστικό, πως το σκορ πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ήταν 30-9 υπέρ του Ολυμπιακού που ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Με επί μέρους 24-4 στο τρίτο δεκάλεπτο, το 38-15 του ημιχρόνου έγινε 62-19, με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και την προπονήτρια των φιλοξενούμενων, Ελένη Καπογιάννη, να παρατάσσει τις αναπληρωματικές παίκτριες.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 15-38, 19-62, 33-79

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδάγλη 6, Τσινέκε 13, Ακρίβου, Τσέτα 2, Κοίλια Π., Κοίλια Ν., Μπρούλια, Γκαγκανάτσου, Νούλα, Κακαρά, Εζέτσα 12, Κακούρη
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς 14, Σταμάτη 8, Σπυριδοπούλου 6, Κοσμά, Μπαλτά, Νικολοπούλου 7, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 8, Καλτσίδου 17, Άντερσον 10, Μακόλι 6