«Λύγισε» και τον Κολοσσό στο… κάστρο του ο Ήφαιστος

Μετά τον Πανιώνιο, ο Ήφαιστος κατέβαλε την αντίσταση και του Κολοσσού Ρόδου στη Λήμνο, επικρατώντας 82-76 και φτάνοντας έτσι στη δεύτερη νίκη του στη φετινή Α1.

Παρά την τεράστια προσπάθεια του Κολοσσού να κάνει το μεγάλο comeback στα τελευταία λεπτά, ο Ήφαιστος άντεξε και πήρε τη νίκη (82-76), που είναι η δεύτερή του στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για την ομάδα της Λήμνου ήταν ο Μπρέιζελτον με 20 πόντους, με τον Σμιθ να προσθέτει άλλους 16 και τον Γουίγκινς να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Ντιγκς με 18 πόντους και Μπράουνινγκ και Γκιμπς με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-8), μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια, ο Μπρέιζελτον πήρε τον Ήφαιστο από το χέρι και τον έστειλε στο +8 (16-8), με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του ματς και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +10 (23-13). Με το τρίποντο του Μούρτου, η ομάδα του Μανωλόπουλου έφτασε στο +13 (28-15), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Μπράουνινγκ και Ντουρέν, πλησιάζοντας στον πόντο (29-27). Όμως, ο Ήφαιστος έκανε την αντεπίθεσή του, με σουτ έξω από τα 6,75μ. και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +10 (44-34).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Ήφαιστος και στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάσει ακόμη και στο +16 (58-42), στα μισά. Ο Κολοσσός προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι με τους Ντιγκς και Ντουρέν, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που τους βρήκε στο +14 (66-52). Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά (68-59). Ωστόσο, η ομάδα του Μανωλόπουλου έσφιξε την άμυνά της και έκανε… πάρτι στο παρκέ, πηγαίνοντας στο +15 (76-61), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν με τον χρόνο, με τον Κολοσσό να κάνει την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά (80-74), αλλά τον Ήφαιστο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 4, Γκότσερ 15 (2), Έβανς 4 (10ριμπ.), Γουίγκινς 8 (11ριμπ.), Μπρέιζελτον 20 (2), Μούρτος 3 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος, Γόντικας 1, Σμιθ 16 (2), Φρεϊμάνις 6.

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μαυροειδής 9, Γεωργαλλής 4 (1), Δημάκος, Ντιγκς 18 (2), Ντουρέν 5, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος, Άσκα 11 (2), Κέμπτον 2, Μπράουνινγκ 15 (3), Γκιμπς 12 (1).