Euroleague

Λύγισε την Αρμάνι με Στίματς και Μακ Κόλουμ στο τέλος η Εφές

Την 3η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Αναντολού Εφές που επικράτησε 73-68 της Αρμάνι Μιλάνο με σούπερ Στίματς, αλλά και τον ΜακΚόλουμ να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.

Με τον Στίματς σε μεγάλη μέρα με νταμπλ-νταμπλ (19 πόντους και 10 ριμπάουντ) και τον ΜακΚόλουμ να είναι καταλύτης στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας τους 13 από τους 15 πόντους του στο ματς, η Αναντολού Εφές επικράτησε απέναντι στην Αρμάνι με 73-68. Ο πρώην άσος του Απόλλωνα Πατρών και του Πανιωνίου, έκανε τάπα στον Τζέρελς σε προσπάθεια του τελευταίου για τρίποντο 15’’ πριν το φινάλε, με το ματς στο 70-68, ενώ έβγαλε και την ασίστ στον Ζόραν Ντράγκιτς για το 73-68 που κλείδωσε τη νίκη για την τουρκική ομάδα.

Το προβάδισμα είχαν με βραχεία κεφαλή οι γηπεδούχοι, ενώ η Αρμάνι κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου. Ωστόσο από το 16-14, 2:47 πριν από το τέλος, η Εφές έτρεξε ένα σερί 7-0 για να μπορέσει να προηγηθεί ακόμα και με εννιά πόντους, με την Αρμάνι να μειώνει στους επτά. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και στην 2η περίοδο από τους τέσσερις μέχρι τους επτά πόντους, για να έρθει ωστόσο η μείωση από την Αρμάνι στο τελευταίο δίλεπτο πριν το πρώτο μέρος, με μία βολή του Γκουντάιτις και ένα τρίποντο του Θίοντορ για το 33-30.

Ο Στίματς ήταν αυτός που οδηγούσε την Εφές, μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου, ωστόσο κάπου εκεί η Αρμάνι από το 40-36, κατόρθωσε να κάνει ένα επιμέρους 10-1 για το 41-46. Η Εφές γύρισε πάλι την κατάσταση και στο φινάλε της 3ης περιόδου, προηγήθηκε ξανά με 52-50 χάρη σε καλάθι του Μότουμ.

Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι αναζητούσαν κάποιον παίκτη να τους πάρει από το χέρι και αυτός δεν ήταν άλλος από τον ΜακΚόλουμ που σημείωσε 13 από τους 15 πόντους. Με τρεις βολές του, προηγήθηκαν οι Τούρκοι με 65-61, 4:31 πριν το φινάλε, όμως ο Καλνιέτις, 2:13 πριν το τέλος ισοφάρισε σε 67-67. Ο Μίτσοφ με μία εύστοχη βολή στα 51’’ πριν το τέλος έκανε το 67-68, για ν’ ακολουθήσει το γκολ-φάουλ του Στίματς για το 70-68. 37’’ πριν το τέλος και να έρθει η τάπα του ΜακΚόλουμ σε τρίποντο του Τζέρελς και το τρίποντο του Ντράγκιτς για το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα:23-16, 33-30, 52-50, 73-68

Εφές: Λέντο 7, ΜακΚόλουμ 15(2), Μπατούκ Μπιρκάν, Μότουμ 9 (1), Άνταμς 3(1), Στίματς 19(10ριμπ.), Ντράγκιτς 12(2), Ντάνστον 5, Σιμόν 3

Αρμάνι: Μίτσοφ 15 (2) (3ριμπ. 5 ασίστ), Πάσκολο, Καλνιέτις 5(1), Ταρζέφσκι 5, Εμπάγιε 3 (1), Θίοντορ 15(2), Τζέφερσον 7(1), Μπέρτανς 5(1), Τζέρελς 2, Γκουντάιτις 11