«Λύγισε» τον Άρη με τους… πρώην η ΑΕΚ

Ο μαχητικός παρά τα προβλήματά του Άρης έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, που όμως επικράτησε 73-64 στο ΟΑΚΑ με πρωταγωνιστές δύο πρώην παίκτες των Θεσσαλονικέων, τους Καββαδά και Βασιλόπουλο.

Η ΑΕΚ πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου από τον Άρη κερδίζοντας 73-64 στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους», που έφτασαν τις τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ήταν ο Βασίλης Καββαδάς (12π.) και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (7π., 10 ριμπ.), που μέχρι πρότινος φορούσαν τη φανέλα των σημερινών τους αντιπάλων. Θετική εμφάνιση από τον Κέλσι Μπάρλοου (11π.), πολύ καλός και ο Μαυροειδής (10π.).

Εξαιρετικοί οι «κίτρινοι» στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, πάλεψαν μέχρι τέλους με καταπληκτικό Τσαϊρέλη (18π.), αλλά πλήρωσαν την έλλειψη βάθους, τη φθορά με φάουλ και την αστοχία στα τρίποντα (2/16).

inner

Ο Άρης έκανε καταπληκτική εκκίνηση στο ματς και χτυπώντας ανελέητα το κακό αμυντικό τρανζίσιον της ΑΕΚ πήρε από νωρίς τα ηνία με πρωταγωνιστές Φλιώνη και Μούρτο (3-9) φτάνοντας ακόμη και στο +7 (7-14). Ο Ντράγκαν Σάκοτα αντικατέστησε τον Χάντερ που ξεκίνησε με δύο φάουλ και αστοχία με τον Μαυροειδή που πρόσφερε σκορ κοντά στο καλάθι και οι γηπεδούχοι περιόρισαν τη ζημιά (12-16). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν σε διαφορά επτά πόντων στις αρχές της δεύτερης περιόδου (13-20), όμως γρήγορα η φθορά φάουλ-τρία ο Προύιτ και από δύο Μποχωρίδης και Μούρτος-άρχισε να παίζει ρόλο. Η «Ένωση» έγινε πιο σβέλτη στην επίθεση με μπροστάρη τον καλύτερο φετινό Μπάρλοου αντί του αρνητικού Χάρις και πήρε το προβάδισμα (25-24), ενώ η τεχνική ποινή στον εκνευρισμένο Παναγιώτη Γιαννάκη ώθησε τους γηπεδούχους που πήραν λύσεις από Καββαδά και Άτιτς ακόμη και στο +11 (39-28) πριν το 39-29 του πρώτου ημιχρόνου.

inner

Η ΑΕΚ έφτασε στο 43-29 με το ποδαρικό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κάπου εκεί επέστρεψε στις κακές συνήθειες της πρώτης περιόδου και ο Άρης στις καλές. Με μπροστάρη τον ασταμάτητο Τσαϊρέλη και βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να μειώνουν (46-41) και πλησίασαν ακόμη και σε απόσταση βολής (48-47) απέναντι σε έναν πλήρως απορρυθμισμένο αντίπαλο. Η επαναφορά Βασιλόπουλου και Μαυροειδή βελτίωσε την κατάσταση για την «Ένωση», που προσπάθησε να αποσπαστεί ξανά (57-50, 63-56), αλλά πάντα έβρισκε αντίσταση από τους μαχητικούς φιλοξενούμενους. Όλα αυτά μέχρι να «ταϊστεί» κάτω από το καλάθι ο Καββαδάς οδηγώντας την ομάδα του στο 70-61, με το τρίποντο του Λαρεντζάκη μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (73-61) να «καθαρίζει» οριστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Λαρεντζάκης 11 (6 ασίστ), Χάντερ 7, Ξανθόπουλος 3 (5 ριμπ.), Βασιλόπουλος 7 (10 ριμπ.), Άτιτς 4, Μπάρλοου 11, Μαυροειδής 10 (4 ριμπ.), Καββαδάς 12 (4 ριμπ.).

Άρης (Γιαννάκης): Μάρας 11 (5 ριμπ.), Μποχωρίδης 7 (6 ριμπ.), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18 (6 ριμπ.), Μούρτος 6, Πουλιανίτης 5, Αθηναίου 6, Προύιτ, Ντουβιέ 2, Μπελ 2.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Κατραχούρας, Κωνσταντινόπουλος.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης