Με «βομβαρδισμό» τριπόντων το Ρέθυμνο!

Με 59% στα τρίποντα το Ρέθυμνο επικράτησε με 84-73 της Κύμης και πέτυχε την 9η νίκη του στην Α1 για την φετινή περίοδο.

Με 16/27 τρίποντα το Ρέθυμνο ήταν αδύνατο να μην πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στην Κύμη και έτσι σημείωσε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι Άρνολντ, Τάλτον και Φιτζπάτρικ σημείωσαν τους 54 από τους 84 πόντους για τους νικητές, με τον τελευταίο να έχει απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6.75, με 5/5 προσπάθειες. Αν σε αυτούς προσθέσετε και τους 18 του Χάρη Γιαννόπουλου που έδωσε πολύτιμες βοήθειες, τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων σημείωσαν έναν λιγότερο από τους φιλοξενούμενους. Ο Τουτζιαράκης το πάλεψε για τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους και 8/11 δίποντα.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 20-8 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τρομερή αντεπίθεση με δίποντο του Τζέισον Καντί προηγήθηκαν και με έναν πόντο 30-31, με ένα επιμέρους 23-10 στα εννιά λεπτά του 2ου κομματιού του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά 35-34.

Οι γηπεδούχοι με το σκορ στο 41-43 χρειάζονταν ένα ξέσπασμα και αυτό ήρθε με ένα σερί 11-0 όπου ο Φιτζπάτρικ σημείωσε δύο τρίποντα, ένα έβαλε ο Άρνολντ και ένα δίποντο ο Τάλτον για να πάρουν προβάδισμα με 52-43. Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στο ματς, η διαφορά έμεινε στο +6 για τους γηπεδούχους.

Στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου ο Όρτον μειώνει στους τρεις, όμως ένα ακόμα ξέσπασμα με επιμέρους 13-3 έφτασε τη διαφορά στο +13 για την γηπεδούχο με 74-61 και έτσι απόλυτα φυσιολογικά, αφού πρώτα η διαφορά πήγε και στους 15 (79-64), το ματς τελείωσε με 84-73.

Τα δεκάλεπτα:20-8, 35-34, 59-53, 84-73