Ευρώπη

Με ατσαλένια άμυνα λύγισε την Αντβέρπ και γιάτρεψε τις πληγές της η ΑΕΚ

Σε μια κακή ποιοτικά αναμέτρηση, η ΑΕΚ επικράτησε της Αντβέρπ (62-51) στο ΟΑΚΑ και γιάτρεψε εν μέρει τις πληγές που της άφησαν οι 3 συνεχόμενες ήττες.

Με κορυφαίο τον Κέντρικ Ρέι και εφαλτήριο την καταπληκτική αμυντική λειτουργία της, η ΑΕΚ λύγισε την αντίσταση της Αντβέρπ (62-51) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Αμερικανός γκαρντ της «Ένωσης» είχε 18 πόντους με 7/11 εντός παιδιάς και έκανε την ειδοποιό διαφορά. Από... κοντά σε απόδοση και ο Σαντ-Ρος, που είχε μία ακόμα πληθωρική εμφάνιση (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Αξιοπρόσεκτο στατιστικό πως η ομάδα του Παπαθεοδώρου δέχθηκε μόλις 3 πόντους στην τρίτη περίοδο, όλους από ελεύθερες βολές!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά νευρικά το παιχνίδι, με τον Μαυροειδή να είναι ο μοναδικός παίκτης της που είχε καθαρό μυαλό στο πρώτο τρίλεπτο και σημείωσε και τους 5 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα (5-5).

Η εκνευριστική αστοχία της «Ένωσης» συνεχίστηκε και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Παπαθεοδώρου να ξεφύγει στο σκορ (11-11 στο 9’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν 5/19 εντός παιδιάς και μοιραία να βρίσκονται στο -1 (11-12).

Ο «Δικέφαλος» συνέχισε στο ίδιο νωχελικό τέμπο και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, δίνοντας πολλά δικαιώματα στους Βέλγους, που ξέφυγαν με +4 (18-22). Στο μεταξύ, η άνοδος στην απόδοση του Ρέι και του Λάνγκφορντ, έδωσε ανάσες στην ΑΕΚ, που πέρασε μπροστά στο σκορ (30-28 στο 18’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Βέλγοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πλήγωσαν τους γηπεδούχους με τα μακρινά σουτ, που τους έδωσαν «αέρα» 5 πόντων (31-36 στο 19’). Με ένα λέι-απ του Λάνγκφορντ στο φινάλε της επίθεσης, η «Ένωση» μείωσε στο -3 (33-36), αλλά η εικόνα της ήταν αρκετά προβληματική.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν με… μάτι που γυαλίζει και «έπνιξαν» τους Βέλγους με εξαιρετική άμυνα. Μάλιστα, έτρεξαν σερί 12-0, το οποίο τους έφερε στο +7 (43-36 στο 24’) για πρώτη φορά στο ματς.

Κάπου εκεί επήλθε πάλι βραχυκύκλωμα στην επιθετική λειτουργία του «Δικέφαλου», που κόλλησε επιθετικά για ένα τρίλεπτο, ωστόσο δεν το πλήρωσε αφού έπαιζε εξαιρετική άμυνα: δεν είναι τυχαίο πως στην τρίτη περίοδο η «Ένωση» δεν δέχθηκε καλάθι εντός παιδιάς, παρά μόνο 3 πόντους από ελεύθερες βολές. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 14-3 και έχτισε διαφορά 8 πόντων (47-39 στο 30’).

Εντούτοις, στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά και δεν βρήκαν σκορ για 3 λεπτά (47-43 στο 33’). Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν περαιτέρω συνέπειες, καθώς η Αντβέρπ δεν βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πέτυχε επιμέρους σκορ 11-6 και μετέτρεψε το 51-45 (36’) στο τελικό 62-51, που ήταν η 2η νίκη της στο εν εξελίξει Basketball Champions League, αλλά και η πρώτη μετά από 3 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 18, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16, Ματσιούλις 2, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4, Μαυροειδής 5, Σαντ-Ρος 8 (10 ριμπ., 4 κλ.), Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς, Σλότερ 2

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Φαν ντε Έιντε, Κλάσεν 2, Φανβάιν 5, Σάντερς 4, Μπλάιγενμπεργκ 5, Ντε Ρίντερ, Ροζιέρ 2, Κέστελουτ 2, Ντουτζίνσκι 20 (8 ριμπ.), Φαγέ 9 (10 ριμπ.), Ντόνκορ 2, Ρούπνικ