Euroleague

Με καυτό Χίκμαν η Μπάμπεργκ έκαμψε την Μάλαγα

Με κορυφαίο τον Ρίκι Χίκμαν που σημείωσε 28 πόντους η Μπάμπεργκ επικράτησε 93-88 της Μάλαγα και σημείωσε την 11η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Η Μπάμπεργκ κατέκτησε το 11ο ροζ φύλλο για την εφετινή περίοδο με τον Ρίκι Χίκμαν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο παιχνίδι με 28 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Πλάθα αυτή ήταν η 4η ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Καλή παρουσία από τον Νίκο Ζήση που είχε 7 πόντους, με 1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 23:33 συμμετοχής. Από την πλευρά των ηττημένων ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 26 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Οι Γερμανοί ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, διατηρώντας διαφορές άνω των 10 πόντων. Πήραν την πρώτη περίοδο με 28-19, ενώ με το επιμέρους 27-23 της δεύτερης ανέβασαν τον δείκτη στο +13 για το πρώτο μέρος. Οι Ανδαλουσιανοί κράτησαν την διαφορά κοντά στους 10 πόντους σε μεγάλο μέρος της 3ης περιόδου, για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Ισπανοί ροκάνισαν τη διαφορά και την έφτασαν στους τρεις με τρίποντο του Νέντοβιτς 87-84, 41’’ πριν το φινάλε. Οι Γερμανοί όμως στάθηκαν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 93-88.