Με σούπερ Δημητράκου το ντέρμπι στον Ολυμπιακό

Με μεγάλο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και σόου της Ζωή Δημητράκου, ο Ολυμπιακός επικράτησε 74-43 του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης στροφής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε 74-43 και έκανε το «6Χ6» στην Α1 μπάσκετ γυναικών.

Κορυφαία του ματς αναδείχτηκε η Ζωή Δημητράκου, η οποία οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο «ξέσπασμα» του δευτέρου ημιχρόνου, ούσα… on fire από την γραμμή των τριών πόντων, από όπου ο Ολυμπιακός είχε 0/9 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μέτρησε συνολικά 27 πόντους.

Το 26-21 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε εύκολα σε 51-32 στην τρίτη περίοδο, διαφορά που άνοιξε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι το +31 στο τελικό 74-43.

Θυμίζουμε πως πριν την έναρξη του ματς ο Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή της Εβίνας Μάλτση.

Δεκάλεπτα : 11-7 26-21 , 51-32, 74-41
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 4 (11 ασ.), Κάιζερ 6, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10 (22 ριμπ,), Δημητράκου 27 (5) Κοσμά 3 (1), Καλτσίδου 10 (2)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 4, Σμιθ, Καλαμπάκου 3, Πράπα, Σλούκα 3, Διέλα 9 (1), Έιβερι 10, Εζέτζα, Χάμπτον 14