Ελλάδα

Με σούπερ Γκίκα πέρασε από το Ρέθυμνο ο Προμηθέας σε ματς-θρίλερ!

Όρθιος στο Ρέθυμνο ο Προμηθέας! Έπειτα από ματς-θρίλερ που κρίθηκε η ομάδα της Πάτρας νίκησε κούραση και Ρέθυμνο (72-73) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γκίκα. Άστοχος ο Μπαρτ στο τελευταίο σουτ.

Αλώβητος απέδρασε από το Ρέθυμνο ο Προμηθέας!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε έπειτα από ματς-θρίλερ του Ρεθύμνου με 73-72 στην Κρήτη και έφτασε στο 3-2 για το φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας παράλληλα στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη έπειτα από 5 αγωνιστικές.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, με τον Μπαρτ Τζούνιορ να αστοχεί στη λήξη της αναμέτρησης σε σουτ που επιχείρησε υπό πίεση από τα 6 μέτρα, αλλά ο ίδιος παίκτης με τρομερό τρίποντο στα 33’’ έδωσε την ευκαιρία στους ψυχωμένους Κρητικούς να διεκδικήσουν το παιχνίδι μέχρι τέλους.

Κορυφαίος για την ομάδα της Πάτρας ήταν ο Γκίκας (11π., 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), που ειδικά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα έβαλε την υπογραφή του με κρίσιμους πόντους, αλλά και με εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λίποβι με 16 πόντους για τους νικητές.

Από την πλευρά των εμφανώς βελτιωμένων παικτών του Σταύρου Μυκονιάτη, κορυφαίος ήταν ο Ντάνιελς με 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Μπαρτ Τζούνιορ και 15 ο Τζόνσον.

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε χωρίς Έλις και Χολ και είχε και την κούραση από το μεσοβδόμαδο ματς κόντρα στη Στρασμπούργκ, ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με πέντε πόντους του Τσαϊρέλη διαμόρφωσε πολύ γρήγορα το 0-7, αλλά οι γηπεδούχοι που «καίγονταν» για τη νίκη, με ηγέτη τον Ντάνιελς που είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ πήρε το προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (18-15).

Σε ξεκίνημα-καρμπόν με την πρώτη περίοδο, ο Προμηθέας με 7-0 σερί πήρε εκ νέου το προβάδισμα (18-22) και με δυνατή άμυνα πήρε διψήφια διαφορά (25-36), ενώ 1:49 ο Σαλούστρος πήγε τη διαφορά και στο +13 (25-38). Σε εκείνο το σημείο πήρε μπροστά ο Μπαρτ Τζούνιορ που με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 31-38, με το σκορ του α’ ημιχρόνου να ολοκληρώνεται στο 33-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε ένα εντελώς διαφορετικό ματς, με το Ρέθυμνο να μπαίνει πεισμωμένο για τη νίκη και με τρίποντα των Ντάνιελς και Χριστοδούλου μείωσε σε απόσταση αναπνοής (39-40). Γκίκας και Τσαϊρέλης με δικούς τους πόντους έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων (43-47), αλλά η λύση ήταν προσωρινή, αφού Ντάνιελς, Τζόνσον και Μπαρτ έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους (55-53) με τη λήξη της γ’ περιόδου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην 4η περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Φτάνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Γκίκας βρήκε συμπαραστάτη τον Μέιερ δίνοντας στους Πατρινούς καθοριστικό προβάδισμα για το 67 – 71 στο 38’. Εκεί που το ματς φαινόταν να κλειδώνει για τους φιλοξενούμενους, ο Μπαρτ Τζούνιορ με δύσκολο τρίποντο μείωσε σε 72-73 και όλα παίχτηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το Ρέθυμνο έβγαλε την άμυνα και ενώ απέμεναν 5’’, έπειτα από το τάιμ-άουτ, ο Μπαρτ ανέλαβε την ευθύνη του τελευταίου σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο.

Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4/9 τρίποντα), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 4/4 δίποντα, 2/5 τρίθποντα, 12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15 (1/8 τρίποιντα, 5 ριμπάοουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάοουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 8 (2)μ Μέιερ 9 (1), Λίποβι (16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-40, 55-53, 72-73

Διαιτητές: Σχινάς-Σώμος-Καλδίρης