Με «σούπερ» Σαλούστρο παρέμεινε τέταρτος ο Προμηθέας

Με ρεκόρ καριέρας από τον Χρήστο Σαλούστρο, ο Προμηθέας νίκησε στο τέλος 88-71 τα Τρίκαλα στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Προμηθέας νίκησε τα Τρίκαλα 88-71 στο «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας για τη 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Θεσσαλούς στην τελευταία.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δυσκολεύτηκαν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως με ένα σερί στην τέταρτη περίοδο ξέφυγαν με μία διψήφια διαφορά.

Κορυφαίος των Πατρινών ήταν ο Σαλούστρος με 29 πόντους και ρεκόρ καριέρας, ενώ τον βοήθησαν οι Λίποβι με 16 και Γκίκας με 15 πόντους. Για τους Θεσσαλούς, ξεχώρισε ο Μόρις με 21 πόντους.

Με εξαίρεση τον Σαλούστρο, όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν στην πρώτη περίοδο για τον Προμηθέα δε βοήθησαν τους Πατρινούς που ήταν άστοχοι στα τρίποντα και οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με +8 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Λίποβι και Γκίκας άρχισαν να σκοράρουν στη δεύτερη περίοδο και οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα τέσσερα φάουλ που «φορτώθηκε» νωρίς ο Σιλντς, όμως τα κακά ποσοστά των γηπεδούχων στα τρίποντα τους έφεραν απλά στο +1 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Προμηθέα άρχισαν να ευστοχούν στα τρίποντα που επιχειρούσαν, αφού ο Τάλτον ήταν άστοχος. Στα 3'37'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Φιλντς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, όμως αυτό δεν «ξύπνησε» τους Πατρινούς.

Με τον Τέιμς να αποβάλλεται στα 3'54'' πριν το φινάλε, ο Προμηθέας έφτασε στο +8 και, στη συνέχεια, το τρίποντο του Σαλούστρου και το δίποντο του Γκίκα έδωσαν ουσιαστικό τέλος στην αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 45-44, 61-60, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2 (4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1/5 σουτ), Σαλούστρος 29 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Χολ 9 (0/6 τρίποντα), Λίποβι 16 (2), Σκούφης 2, Γκίκας 15 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καραΐσκος 2, Γκάτζιος, Έλις 10 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 8 (3/11 σουτ), Λούντζης 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάλτον 5 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μόρις 21 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φιλντς 1, Τέιμς 13 (1/5 τρίποντα), Γιανναράς, Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 4