Ευρώπη

Με την πλάτη στον τοίχο η Φενέρ!

Ανηφόρα έχει να ανέβει πλέον η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ηττήθηκε 84-83 στην παράταση από την Πινάρ Καρσίγιακα, με αποτέλεσμα η σειρά να πάει στο 2-1!

Στο «καναβάτσο» η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ! Η Πινάρ Καρσίγιακα επικράτησε 84-83 στην παράταση της ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με αποτέλεσμα να χρειάζεται μόλις μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος!

Η Πινάρ Καρσίγιακα είχε τον απόλυτο έλεγχο σχεδόν για 35 λεπτά, ωστόσο στην τελευταία περίοδο η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της! Περίπου 1:40’ πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν στο +7 (76-69), με τους Σιπάχι-Μαχμούτογλου να μειώνουν σε 76-74 και τον Νίκο Ζήση στα 9’’ να διαμορφώνει το 76-76 της κανονικής περιόδου!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι, με τη Φενέρ να μην είχε στη διάθεσή της τους Μπιέλιτσα και Βέσελι, καθώς είχαν κάνει πέντε φάουλ, και τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη χάρη σε καλάθι του Κενι Γκάμπριελ στα 4’’ πριν τη λήξη!

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ντίμπλερ με 19 πόντους, με τον (άλλοτε παίκτη του Ρεθύμνου) Γκάμπριελ να προσθέτει 16 και τον Παλάσιος να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους, με τον Νίκο Ζήση να είχε 8 πόντους και 5 ασίστ.

Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει το Σάββατο και πάλι στη Σμύρνη. Στους τελικούς έχει ήδη περάσει η Αναντολού Εφές με 3-0 επί της Τραμπζονσπόρ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-29, 58-49, 78-78 (κ.α.), 84-83