Ευρώπη

Με το… αριστερό οι Έφηβοι στην Τουρκία

Την ήττα από την οικοδέσποινα Τουρκία με 82-78 γνώρισε η Εθνική Εφήβων, στην πρεμιέρα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18, που διεξάγεται στη Σαμψούντα.

Ξύπνησε… αργά η Εθνική Εφήβων και το πλήρωσε!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία, καθώς γνώρισε την ήττα με 82-78, στην πρώτη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στη Σαμψούντα.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, μένοντας ακόμη και στο -17. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (78-77) στα 13’’ πριν τη λήξη, ωστόσο έχασε στη… ρουλέτα των βολών.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση (8-7), με την Εθνική μας να κάνει ένα 7-0 και να πηγαίνει στο +6 (8-14) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατηρούσε το προβάδισμά του μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος (16-19), καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα έπαθε ένα… μπλακ άουτ, με τους Τούρκους να κλείνουν την περίοδο με ένα σερί 7-0 (23-19).

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 4-8, έφερε το ματς στα ίσα (27-27). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Τούρκους να παίρνουν το προβάδισμα (33-31) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να παίρνουν εντελώς τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +12 (46-34).

Οι Τούρκοι μπήκαν με ένα 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (51-34). Ωστόσο, οι παίκτες της Εθνικής μας στη συνέχεια έσφιξαν την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή τον Μωραΐτη έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (53-45). Ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό και έτσι οι αντίπαλοι μας δεν ξέφυγαν άλλο (60-51).

Το απρόσεκτο ξεκίνημα της Εθνικής στην τέταρτη περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να πάνε ξανά στο +12 (65-53). Ωστόσο, οι Λούντζης και Μωραΐτης έκαναν την αντεπίθεσή τους για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τη διαφορά να πέφτει στο -3 (69-66) και το ματς να γίνεται ξανά ντέρμπι. Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Χρηστίδη να βοηθήσει επιθετικά (78-75), ενώ περίπου 13’’ πριν τη λήξη, ο Λούντζης έφερε το ματς στον πόντο (78-77). Εκεί, το ματς οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, με τους οικοδεσπότες να ήταν πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-34, 60-51, 82-78

Τουρκία (Τσετίν): Αλ 21, Απαϊντίν, Σαϊμπίρ 7, Καρ 7, Καραχάν 3, Μπαστάν 11, Ακιούζ, Ντογκάν 3, Ατάρ 12, Σενέλ 4, Γιαρόλ 5, Ντουράν 9.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 18 (7ρ, 3α, 6κλ, 1κ), Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 5, Αγραβάνης 15, Χρηστίδης 15, Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης 16 (8ρ, 7α, 6κλ., 1κ.), Παπαδάκης Κ. 5, Κουρέπης, Τάταρης 4, Παπαδάκης Στ.