Με το δεξί και τριαντάρα ο ΓΣΛ Φάρος

O ΓΣΛ Φάρος ήταν εμφανώς ανώτερος από τον ανέτοιμο Πανιώνιο και με ένα επιμέρους 30-12 στην 2η περίοδο καθάρισε το παιχνίδι για να μπει με το δεξί στην Α1 τη νέα σεζόν για να επικρατήσει 98-68.

Παράσταση για…μια ομάδα ήταν το ματς στο κλειστό της Λάρισας καθώς ο Φάρος επιβλήθηκε εμφατικά κόντρα στον Πανιώνιο με 98-68. Οι «κυανέρυθροι» ήταν σαφώς ανέτοιμοι και μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο με λογικό σκορ 19-13, στο 2ο οι γηπεδούχοι ξέσπασαν για να φτάσουν τη διαφορά στο ημίχρονο στο +24 (49-25) για να καθαρίσουν επί της ουσίας από πολύ νωρίς το ματς και να εξασφαλίσουν το φύλλο αγώνος.

Οι Μουράτος και Σάφτενααρ είχαν από 14 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως σκόραραν όσοι έπαιξαν για τον Γυμναστικό. Από την άλλη, μόνον ο Ζήσης Σαρικόπουλος διασώθηκε με 20 πόντους.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε καλή μέρα τους Φορμπς και Σάφτενααρ, ενώ από κοντά ακολουθούσε και ο Μουράτος σε απόδοση. Η διαφορά στο ματς με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου είχε εκτοξευθεί στο +36, με 78-42. Στην τελευταία περίοδο κατάφεραν για την τιμή των όπλων να κατεβάσουν τη διαφορά οι Νεοσμυρνιώτες, δίχως ν’ αποφύγουν πάντως το -30 με 98-68.