Ευρώπη

Μεγάλη… καρδιά από Γκάουντλοκ και Μακάμπι!

Η Μακάμπι αρνούταν να χάσει από την Ιρόνι, καθώς ο Γκάουντλοκ με buzzer beater τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (88-88) και στη συνέχεια πήρε τη νίκη με 97-93, κάνοντας ένα σερί 9-0 στο τέλος!

Απίστευτη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Η «ομάδα του λαού» ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ κόντρα στην Ιρόνι Ναχαρίγια, αλλά κατάφερε να μπει με το… δεξί στο πρωτάθλημα Ισραήλ, νικώντας 97-93 στην παράταση (88-88 κ.α.)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +12, αλλά ο Τιγκ είχε 1/2 βολές στο 88-85, με τον Γκάουντλοκ, ο οποίος επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του στο φιλικό με την ΑΕΚ, να πετυχαίνει το buzzer beater τρίποντο και να στέλνει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, η Ιρόνι κατάφερε να πάει στο +5 (93-88), αλλά η Μακάμπι έκανε ένα 9-0 μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη!

Ο Γκάουντλοκ σταμάτησε στους 21 πόντους, με τον Ντι Τζέι Σίλι να είχε 16 και τους Πνίνι και Τσίρμπες να προσθέτουν από 14 ο καθένας. Από τους γηπεδούχους, τρομερό ματς έκανε ο Γκίλμπερτ Μπράουν με 38 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 62-54, 88-88 κ.α., 93-97 α’ παρ.