Ελλάδα

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στους «8» από Εθνική Παίδων!

Η Εθνική Παίδων «καθάρισε» το φαβορί Λιθουανία και πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U16.

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U16 που διεξάγεται στο Ούντινε πέρασε η Εθνική Παίδων, η οποία κόντρα στα προγνωστικά επιβλήθηκε 67-56 της Λιθουανίας. Πλέον την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ιταλία (22:00) για μια θέση στην τετράδα της διοργάνωσης και τη ζώνη των μεταλλίων. Ο Λευτέρης Μαντζούκας με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Σωτήρης Οικονομόπουλος με 17 πόντους ξεχώρισαν από την Εθνική.

Παρά το κακό ξεκίνημα (2-9), η ελληνική ομάδα με οδηγό τον Μαντζούκα γρήγορα ισορρόπησε και πέρασε μπροστά και με τρεις (19-16). Ένα ξέσπασμα της «Λιέτουβα» την οδήγησε στο 27-19, όμως η Εθνική με ένα 6-0 κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι μέχρι το ημίχρονο (25-27). Χάρη στα μακρινά σουτ και την καλή άμυνα, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 16-2 φτάνοντας στο +9 (41-32) και έκλεισε την περίοδο με τρίποντο του Οικονομόπουλου για το 50-40. Παρότι η Λιθουανία μείωσε στους έξι (50-44), η ελληνική ομάδα κυριάρχησε φτάνοντας πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος στο +17 (61-44). Τα τρίποντα των αντιπάλων έριξαν τη διαφορά στους οκτώ (64-56) με δυόμισι λεπτά να απομένουν, αλλά η Εθνική πανηγύρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 10-10, 25-27, 50-40, 67-56

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ευσταθιάδης, Κολιός 2, Μαντζούκας 20, Μερμίγκης 8, Οικονομόπουλος 17, Μπαζίνας 13, Γκίκας 1, Ναυπλιώτης 2, Πετανίδης, Θεογιάννης 4, Τσολάκης