Μεγάλο «διπλό» στη Ρόδο και παραμένει τετράδα το Λαύριο!

Χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, με μπροστάρηδες τους Μέιερ και Νίξον, το Λαύριο έφυγε με τη νίκη από τη Ρόδο, επικρατώντας 77-71 του Κολοσσού και παραμένει στην πρώτη τετράδα της Α1!

Συνεχίζει τι υψηλές… πτήσεις το Λαύριο!

Ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Μέιερ και Νίξον, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Σερέλη να νικήσει 77-71 μέσα στη Ρόδο τον Κολοσσό και να ανέβει στο 12-6, που τη διατηρεί στην πρώτη τετράδα της Α1!

Ο Μέιερ τελείωσε το ματς με 20 πόντους, με τον Λαμπ να προσθέτει άλλους 18 και τον Μουρ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Λυκογιάννη κορυφαίος ήταν ο Τζόουνς με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Καλύτερα πατούσε το Λαύριο στην αρχή του ματς (1-4), με τον Κολοσσό να κάνει την αντεπίθεσή του στα μισά και να τρέχει ένα 7-0, περνώντας μπροστά (8-4). Ο ρυθμός του ματς δεν άνοιξε ιδιαίτερα, με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα, αλλά τους Ροδίτες να διατηρούν το προβάδισμά τους (10-8). Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ακούμπησαν την μπάλα στη ρακέτα, με τον Τζόουνς να τους στέλνει στο +8 (16-8) και μ’ αυτή τη διαφορά να κλείνουν και την περίοδο (18-10).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πήγε σε διψήφια διαφορά (20-10), φτάνοντας ακόμη και στο +13 (24-11). Το Λαύριο έκανε την αντεπίθεσή του με τον Ουίγκινς, πλησιάζοντας στο -4 (24-20) στα μισά, με το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και έπειτα να ανοίγει αρκετά. Κι αυτό γιατί, οι Ροδίτες «ζεστάθηκαν» επιθετικά, με αποτέλεσμα να συντηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +6 (36-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τον Κολοσσό να είχε ένα μικρό προβάδισμα (39-36), αλλά το Λαύριο να κάνει την αντεπίθεσή του και να ισοφαρίζει σε 42-42. Το παιχνίδι εξακολουθούσε να ήταν κλειστό μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον Γεωργαλλή να στέλνει τους γηπεδούχους στο +4 (52-48).

Η ομάδα του Λυκογιάννη μπήκε δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμά της (58-52). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Νίξον και Μέιερ πήραν… φωτιά στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν στο +6 (62-68), στο 35’. Ο Κολοσσός αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (67-68), αλλά το σύνολο του Σερέλη διατήρησε την ψυχραιμία του μέχρι τη λήξη και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-71!

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 7, Σχίζας 4, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 4, Ουέαρ 12 (1), Τζόουνς 15 (12ριμπ.), Γεωργαλλής 3 (1), Σταμάτης, Τσαλμπούρης 6 (1), Γιανγκ 13 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Τζόνσον 2, Κουζέλογλου 4, Νίξον 4, Λαμπ 18 (1), Ουίγκινς 9, Βεργίνης, Περράκης, Κακλαμανάκης, Μέιερ 20 (4), Μουρ 13 (10ριμπ.).