Μέγας Βασιλόπουλος «ξέρανε» τον Χολαργό!

Τι ματσάρα! Με ήρωα τον Βασιλόπουλο που σε νεκρό χρόνο σκόραρε σε τρελό τρίποντο, το Περιστέρι πέρασε από την έδρα του Χολαργού (75-76) και επανήλθε στις νίκες έπειτα από τρεις ήττες.

Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι, έπειτα από ματσάρα-διαφήμιση κόντρα στον Χολαργό!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έπειτα από τρεις σερί ήττες (ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Προμηθέα), κατάφερε να επιστρέψει στα ροζ φύλλα αγώνα επικρατώντας εκτός έδρας του εξαιρετικού συνόλου του Άρη Λυκογιάννη με 76-75 και να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 11-5, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ισορροπούν πλέον στο 8-8 συνεχίζοντας τη μάχη τους για την είσοδό τους στα play-off.

Ήρωας και πρόσωπο του αγώνα ήταν αν μη τι άλλο ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος! Ένας από τους πιο άτυχους παίκτες στη σύγχρονη ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, μίλησε σε... νεκρό χρόνο, όταν έπειτα από την επαναφορά του Χάροου (75-73) και ενώ απέμεναν 2,8'' εκτέλεσε απευθείας από τη γωνία και χωρίς ισορροπία, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (75-76) για τη νίκη των Περιστεριωτών.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπέντιλ με 20 πόντους, με τον Γκρέι να τον ακολουθεί με 14 (3/7 τρίποντα) και ο Σκορδίλης με 10 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε ο Χάροου, που στην επιστροφή του έπειτα από τον τραυματισμό του, βοήθησε στην ανατροπή του σκορ ενώ ο μόλις 17 ετών, Ζώης Καράμπελας αγωνίστηκε 22’ έχοντας 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Για την ομάδα του Χολαργού που της πάνε τα... θρίλερ, ο Χόκινς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, που όμως έχασε δύο κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα,, ενώ 16 είχε ο Γιάνκοβιτς. Έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας της ομάδας του ο Φίτζπατρικ, καθώς με δικό τρίποντο 6’’ πριν από τη λήξη έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (75-73).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το ματς ο Χολαργός, με την παρουσία των δύο ομάδων να είναι φυσική συνέχεια της παρουσίας τους στις τελευταίες αγωνιστικές. Μόλις στο 6’ της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν δημιουργήσει μια διαφορά 10 πόντων (20-10), ωστόσο και παρά την κακή του άμυνα το Περιστέρι βρήκε επιθετικές λύσεις, κυρίως μέσω του Μπέντιλ και κατάφερε να μειώσει με τρίποντο του Μουράτου στους 4 πόντους (29-25) στη λήξη της α’ περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ, ξεφεύγοντας μέχρι και με 7 πόντους διαφορά (43-36), κλείνοντας το ημίχρονο στο 45-39, διαφορά που μάλλον άφηνε ικανοποιημένους τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, που έδειξαν και σε αυτό το παιχνίδι χωρίς φαντασία, παίζοντας χωρίς τον Χάροου.

Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και μάλιστα στα μισά της 3ης περιόδου, ο Χολαργός είχε γείρει κατά πολύ την πλάστιγγα υπέρ του (53-44) με το Περιστέρι την ίδια στιγμή να μένει χωρίς πόντο για περίπου 5 λεπτά. Τότε, ο Αργύρης Πεδουλάκης έπαιξε το κρυφό του χαρτί, καθώς πέρασε το ματς τον Χάροου, που είχε να παίξει αρκετές εβδομάδες λόγω τραυματισμού, και πράγματι το ματς γύρισε, κυρίως ως προς την εικόνα του, αφού η διαφορά παρέμεινε στους 7 (55-48) με τη λήξη της περιόδου.

Αυτό αποδείχθηκε και στην 4η περίοδο, καθώς η άμυνα του Περιστερίου έσφιξε στην επιθετική εξίσωση μπήκε και το μακρινό σουτ του Γκρέι (55-51) και με τη σταθερά του Μπέντιλ να υπάρχει πάντα εκεί (57-56), οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυαν την τελευταία τους επίθεση για να γυρίσουν το ματς. Το ματς έφτασε σε πλήρη ισορροπία στα 6’24’’ πριν από τη λήξη με δίποντο του Χάροου (60-60) και από λάθος του Αγκμπέλεσε και κάρφωμα του Σίρκο το Περιστέρι πέρασε μπροστά (60-62). Με σερί 5-0 και τρίποντο του Γιάνκοβιτς, ο Χολαργός επέστρεψε στην πρωτοπορία του σκορ (65-62), αλλά η απάντηση ήρθε με νέο τρίποντο του Γκρέι (65-67). Με 2/2 βολές από τον Οκερεαφόρ στο 1’10’’ πριν από τη λήξη, έγινε το 70-70, ενώ ο Γιάνκοβιτς με δικές του 2/2 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (72-71). Την άστοχη επίθεση του Περιστερίου, διαδέχθηκαν δύο άστοχες βολές του Χόκινς στα 22’’ για τη λήξη. Ο Βασιλόπουλος με δύο βολές άλλαξε και πάλι τα δεδομένα (72-73), αλλά ο Φίτζπατρικ με τρίποντο έκανε το 75-73 στα 6’’. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία... Ο Γκρέι σούταρε γρήγορα για τρεις, η μπάλα πέρασε εκτός για το Περιστέρι, με τον Βασιλόπουλο να βρίσκει στόχο (75-76) για τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76.

Χολαργός (Άρης Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 6 (2), Γιάνκοβιτς 16, Οκερέαφορ 5, Αγκμπελέσε 14 (6 ριμπάουντ), Χόκινς 18 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόττας 2 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 2, Τάλτον, Σκουλίδας, Λοβ 10 (2).

Περιστέρι Βίκος Cola (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκρέι 14 (3), Σίρκο 5, Ντάνιελ 4, Καράμπελας, Μουράτος 6 (1/5 βολές), Σκορδίλης 10, Χάροου 6, Αγραβάνης, Μπέντιλ 20 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/13 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη).