Μουντομπάσκετ 2014

«Μέσα» η Νέα Ζηλανδία, εκτός η Φινλανδία!

Την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε η Νέα Ζηλανδία, επικρατώντας 67-65 της Φινλανδίας, η οποία με την ήττα αυτή αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Κορυφαίος ο Φότου για τους νικητές.

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Ουκρανίας, η Νέα Ζηλανδία επικράτησε με σκορ 67-65 της Φινλανδίας και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, από τον τρίτο όμιλο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φότου με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους, οι οποίοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια, ήταν ο Λι με 17 πόντους.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Νέα Ζηλανδία, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (18-12). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε στο ματς η ομάδα της Ωκεανίας και με τη Φινλανδία να είναι αρκετά άστοχη, το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 44-32.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να παραμένει στο +12 (57-45). Ωστόσο, στην τέταρτη η Φινλανδία έδωσε τα πάντα για την ανατροπή. Οι παίκτες του Ντέτμαν, όχι μόνο έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά την έφεραν στον πόντο (66-65), περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Μετά από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, η μπάλα έφτασε στον Κόπονεν, ο οποίος δεν βρήκε στόχο, με τον Βούκονα να έχει 1/2 και να διαμορφώνει το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-44, 45-57, 65-67.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Μέρφι 3, Μουούρινεν 2, Χαφ 10(2), Λι 17, Σαλίν 6, Κότι 6, Κόπονεν 13(1), Νουούτινεν, Λέιτο, Ράνικο 6.

Νέα Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τάι 6, Μπάρτλετ 5(1), Πένι 11(3), Βούκονα 5, Κένι, Γουέμπστερ 8(1), Αμπεκρόμπι 7(1), Φοτού 18(1), Φραν, Λο 2, Τ. Γουέμπστερ 5.