Euroleague

Μετά κόπων, βασάνων και… Τεόντοσιτς, 1-0 η ΤΣΣΚΑ!

Μίλος και… 1-0 η ΤΣΣΚΑ! Αν και ζορίστηκε, η «αρκούδα» εκμεταλλεύτηκε τη… λιποθυμία της Μπασκόνια στο φινάλε και με κορυφαίο τον Τεόντοσιτς, επικράτησε 98-90 των Βάσκων. Πολύ καλός και ο Ντε Κολό.

Μπορεί να τα… χρειάστηκε, αλλά στο τέλος «μίλησε» η πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η ΤΣΣΚΑ δυσκολεύτηκε -περισσότερο του αναμενόμενου- από την εξαιρετική Μπασκόνια στη Μόσχα, αλλά επικράτησε, τελικά, 98-90, κάνοντας το 1-0 στη σειρά και μπαίνοντας, έτσι, με το δεξί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Και όμως, οι γηπεδούχοι φάνηκε πως θα πάρουν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς, με τον Ντε Κολό να φτάνει γρήγορα στους 5 πόντους, προηγήθηκαν 13-7 στο 5', ενώ με ένα σερί 8-3 έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (21-10 στο 8'), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 26-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι Βάσκοι έκαναν ντέρμπι το ματς, μειώνοντας σε 33-30 στο 15', με τους Χάνγκα-Σνεγκέλια να φτάνουν τους 7 πόντους. Με τρίποντο του Μπομπουά στο 17', μάλιστα, που έφτασε τους 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 35-33, με το ημίχρονο, όμως, να ολοκληρώνεται στο 44-40 υπέρ των Ρώσων.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικό… θρίλερ, με την Μπασκόνια να εμποδίζει την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο σκορ. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 72-62, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να φτάνει τους 15 πόντους! Πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (80-75), αλλά η ισπανική ομάδα έκανε μία τρομερή αντεπίθεση και προηγήθηκε 86-85 στο 37'! Ο Σενγκέλια, δύο λεπτά πριν το φινάλε, έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του (90-88), αλλά από εκεί και πέρα η Μπασκόνια… λιποθύμησε. Με ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς (91-90 στο 39') και ένα κλέψιμο που μετατράπηκε σε 2/2 βολές από τον Όγκουστιν (93-90), η ΤΣΣΚΑ «καθάρισε» τους Βάσκους και πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-40, 72-62, 98-90

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Τεόντοσιτς 22(4), Όγκουστιν 9, Φριτζόν 6(1), Τζάκσον 8, Αντόνοφ 5(1), Φρίλαντ, Βορόντσεβιτς 5(1), Χίγκινς 12(1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 17(4), Βόιγκτμαν 12(1), Χάνγκα 12(3), Σεντερέσκις, Μπομπουά 13(2), Μπλάζιτς 5, Ντιοπ 2, Τιγί, Λαπροβίτολα, Σενγκέλια 12, Μπάντινγκερ 8, Λουζ 9(1)

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης