Ελλάδα

Μέτρησε η εμπειρία του ΠΑΟΚ

Χάρη σε ένα «ξέσπασμα» στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα το Λαύριο με 85-80 στην Πυλαία για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και έφτασε τις δέκα νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα 85-80 το Λαύριο στην Πυλαία για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και έφτασε στο 10-8 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα, που τον φέρνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ άφησε την ομάδα των ανατολικών προαστίων μακριά από την πρώτη εξάδα.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη προηγούνταν σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο έγινε το ματς ντέρμπι, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα 8-0 σερί, με πρωταγωνιστή τον Σάιμπερτ, έφερε το ροζ φύλλο στον «Δικέφαλο».

Κορυφαίοι των Θεσσαλονικέων ήταν οι Σάιμπερτ με 21 και ΜακΦάντεν με 16 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γκρέι και Νίξον με 17 πόντους.

Οι ξένοι του Λαυρίου ξεκίνησαν «φουριόζοι» και έφτασαν στο 0-8. Ο Χάμιλτον έφερε το 4-12 κόντρα στην κακή άμυνα των «ασπρόμαυρων» μέσα στο καλάθι. Με 7-0 σερί με πολλές επιθετικές επιλογές ήρθε το 11-12 για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου που ισοφάρισαν με τον Κλάντον στη συνέχεια. Με 7-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Μπολντς, το ματς πήγε στο 14-21 και ο Νίξον ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων.

Το τρίποντο του Νίξον έφερε το 17-26 για τους Λαυριώτες, που διατηρούσαν το +6 με +9 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με λύσεις από την περιφέρεια και έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ. Ο Περράκης πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα από τους ξένους του Χρήστου Σερέλη και έφερε το 24-36, εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές των περιφερειακών των γηπεδούχων και την αποτυχία να μπει η μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ «αφυπνίστηκαν» και με σερί 10-0, με πρωταγωνιστές τους Μακ Φάντεν και Σάιμπερτ, έφεραν το 34-36 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 36-38 για το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να υπερέχουν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Με σερί 5-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Λαύριο έφτασε στο +7 και με σερί 4-0 μέσα στη ρακέτα, έφτασε στο +8. Με σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους περιφερειακούς του, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 46-47. Ο Κλάντον ανέλαβε δράση μέσα στη ρακέτα και βοήθησε σε ένα σερί 6-0 που έφερε το 52-50, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν τον έλεγχο στα ριμπάουντ. Ο ΜακΦάντεν έφερε το 54-52, όμως με ένα σερί 5-0, το Λαύριο έκανε το 54-57. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 και έφτασε στο 59-57. Ο Κλάντον έκανε το 60-58, οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 έκαναν το 60-63 με το «κρεσέντο» των Ελλήνων και ο Κλάντον ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 62-63.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά και το ματς ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι. Με προσωπικό σερί 5-0, ο Σάιμπερτ έφερε το 73-68 και έδωσε «ανάσα» στους «ασπρόμαυρους», όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 ισοφάρισαν. Εκεί, οι περιφερειακοί του Σούλη Μαρκόπουλου με 8-0 σερί έφεραν το 81-73 και φαινόταν πως «καθάρισαν» την αναμέτρηση, με την υπεροχή στα ριμπάουντ που έφερναν αιφνιδιασμούς και ευστοχία από περιφέρεια και ρακέτα. Ο Νίξον με προσωπικό 5-0 μείωσε σε 81-77 και το ματς πήγε στις εύστοχες βολές, όμως ο ΜακΦάντεν με λέι απ έκανε το 84-80 και «καθάρισε» την αναμέτρηση, που ολοκληρώθηκε στο 85-80.

Δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Μαργαρίτης 9 (1), ΜακΦάντεν 16 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 21 (4), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15

Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 17 (1), Χάμιλτον 4, Πάντερ 7 (1), Έβανς 8, Γκρέι 17 (3), Στεφανίδης 6 (2), Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 3, Μπολντς 7

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης