Μια νίκη από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Παρότι ο Αθηναϊκός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, ο Ολυμπιακός επικράτησε 67-54 και έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών απέχοντας πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Μια νίκη από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος απέχει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη παρότι συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Αθηναϊκό επικράτησε με 67-54 και έφτασε στο 3-0 (έχοντας ως «προίκα» το 2-0 από την κανονική περίοδο).

Η ομάδα του Βύρωνα ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε την επαφή της με τις «ερυθρόλευκες» που είχαν κορυφαίες της Κάιζερ και Μάλτση που πέτυχαν από 22 πόντους.

Ο επόμενος τελικός θα γίνει στην έδρα του Αθηναϊκού το Σάββατο (15:30) και με νίκη ο Ολυμπιακός κατακτά το δεύτερο σερί νταμπλ.

Δεκάλεπτα: 21-16, 38-32, 55-40, 67-54.
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 3, Μπόνη, Κοσμά, Κάιζερ 22, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 2, Καλτσίδου 8, Τζόνσον 6, Φουράκη.
Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 9, Καλογήρου 5, Παντέλη 4, Μπαλτά 10, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 16, Γουίλιαμς 10.