Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Σαρωτικός Μίλων «πάτησε» τον Χαρίλαο Τρικούπη στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Μίλων τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη, ωστόσο τελικά κατάφερε με επιμέρους 22-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο να νικήσει με σκορ 83-68, στο ματς που έκλεισε την 4η αγωνιστική της Elite League.

Συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις ο Μίλων!

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε με σκορ 83-68 τον Χαρίλαο Τρικούπη, πετυχαίνοντας την τρίτη της συνεχόμενη νίκη μετά την ήττα από τον Παναερυθραϊκό στην πρεμιέρα της Elite League. Κάπως έτσι, ανέβηκε στο 3-1 και συνεχίζει το κυνήγι της πρωτοπόρου Μυκόνου.

Το ματς ήταν πολύ ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα, με την ομάδα του Μεσολογγίου να δείχνει ικανή για το «διπλό». Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με επιμέρους σκορ 22-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο, συνεχίζοντας να παρουσιάζουν καλό πρόσωπο.

Κορυφαίος τον νικητών ήταν ο Στιβ Μπαρτ που «φόρτωσε» τα καλάθια του Χαρίλαου Τρικούπη με 30 πόντους, ενώ 14 πέτυχε ο Κανονίδης και 12 ο Δημάκος. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 2-2, προσπάθησε ο Μολφέτας με 20 πόντους, ενώ 13 είχε ο Σάμαρτζιτς.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Σκανδαλάκης-Αγγελής (Δημόπουλος)

Δεκάλεπτα: 24-23, 44-44, 61-56, 83-68

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης 4, Μελισσαράτος 8, Παυλόπουλος, Παγώνης, Μοτσενίγος 7 (1), Μπαρτ 30 (3), Δομπρογιάννης 4, Χριστόπουλος, Μαλούκος 2, Ζούμπος 2, Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 14 (2).

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 13 (1), Τσουμάνης 2, Παγούρας, Τσουργιάννης 10, Τόλα, Μολφέτας 20 (4), Στράτος, Σάμαρτζιτς 13 (1), Σταματογιάννης 6, Νάνος, Ζαρκαδούλας 4 (1).