Ευρώπη

Μην τσαντίζετε τη Ρεάλ!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 101-90 τη μαχητική Ουνικάχα Μάλαγα, στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος. Χτύπησε και αποχώρησε ο Ρούντι Φερνάντεθ.

Για πάνω από τρία δεκάλεπτα η Ουνικάχα Μάλαγα έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ, όμως στο τέταρτο η «βασίλισσα» πάτησε το… γκάζι και έτσι μπήκε με το δεξί στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 101-90! Το μοναδικό μελανό σημείο για τους Μαδριλένους ήταν ο τραυματισμός του Ρούντι Φερνάντεθ στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς αποχώρησε από το παρκέ, με διάστρεμμα.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Λάσο ήταν ο Αγιόν με 16 πόντους, με τους Γιουλ και Κάρολ να προσθέτουν από 14 ο καθένας. Εξαιρετικό ντεμπούτο στην Liga Endesa για τον Οθέλο Χάντερ, ο οποίος είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μούσλι και Νέντοβιτς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις ορέξεις τους οι δύο ομάδες, με το σκορ να οδηγείται ψηλά και τη Ρεάλ να προηγείται στο τέλος 26-24. Οι άμυνες ήταν… εξαφανισμένες και στη δεύτερη περίοδο, με τη «βασίλισσα» να πατάει και άλλο το… γκάζι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (57-50).

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Ουνικάχα να ανοίξει το ρυθμό της και να καταφέρνει το κλείνει προηγούμενη 73-71. Μόνο για ένα λεπτό στην τέταρτη περίοδο, κράτησε η… χαρά των φιλοξενούμενων (73-78), με τους πρωταθλητές να κάνουν την αντεπίθεσή τους με ένα σερί 9-0 (82-78) και στη συνέχεια να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 101-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 57-50, 71-73, 101-90