Euroleague

Μπά(ρ)τσα από τον Μπουρούση!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση, η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε 75-71 την Μπαρτσελόνα και έτσι είναι αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Μία ομάδα μόνος του ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης!

Ο Έλληνας σέντερ έκανε φύλλο και… φτερό την άμυνα της Μπαρτσελόνα, οδηγώντας τη Λαμποράλ Κούτσα στη νίκη με 75-71 και έτσι το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs να πλησιάζει ακόμη περισσότερο! Μάλιστα, οι Βάσκοι είχαν και μία απώλεια της τελευταίας στιγμής, καθώς εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Φαμπιέν Κοζέρ.

Ο 32χρονος διεθνής ήταν για άλλη μία φορά εξαιρετικός με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ καλός ήταν και ο Μάικ Τζέιμς με 14 πόντους. Από τους Καταλανούς έκανε ό,τι μπορούσε ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με τη Λαμποράλ να πατά το γκάζι στο δεύτερο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (40-33). Ακόμη καλύτερα έγιναν τα πράγματα για τους Βάσκους στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισαν στο +11 (56-45).

Περίπου στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεσή της, μπαίνοντας ξανά στο ματς και μάλιστα χάρη σε τρίποντο του Περπέρογλου (65-65). Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν πέρασαν ποτέ μπροστά στο σκορ και με τους παίκτες του Περάσοβιτς να ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, πήραν τη νίκη με το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-33, 56-45, 75-71

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 14 (2), Ντιόπ Μ., Πλάνινιτς 2, Χάνγκα 11 (1), Μπουρούσης 22 (2), Μπλάζιτς 8 (1), Ντιόπ Ιλ., Τιγί 10, Άνταμς 3 (1), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 3 (1).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Ντόρσεϊ 4, Αμπρίνες 18 (4), Σατοράνσκι 20 (1), Βεζένκοφ, Έρικσον, Ντιανιέ, Σάμιουελς, Όλεσον 4, Αρόγιο 4, Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 10.