Euroleague

Μπήκε και ο Ζοτς στο… χορό!

Μετά τον Ολυμπιακό και η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ απέδειξε πως η ΤΣΣΚΑ δεν είναι… άτρωτη, καθώς νίκησε (81-75) μέσα στη Μόσχα και παράλληλα μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι για την πρωτιά στον έκτο όμιλο!

Την έφερε στο… μαθητή του ο Ομπράντοβιτς!

Η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ έκανε την απόλυτη έκπληξη στη Μόσχα, επικρατώντας 81-75 της ΤΣΣΚΑ, όπου κάλυψε τη διαφορά της ήττας στον πρώτο αγώνα και έτσι μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι για την πρώτη θέση του έκτου ομίλου του TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Κορυφαίοι για την τουρκική ομάδα ήταν οι Γκάουντλοκ και Βέσελι με 14 πόντους ο καθένας, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει άλλους 13. Χωρίς πόντο έμεινε ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος αγωνίστηκε για 17:49’’, ενώ ο Μπιέλιτσα έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την άλλη, από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς –που ήταν και μοιραίος στο τέλος- είχε 14 πόντους. Την επανεμφάνισή του με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ έκανε ο Αντρέι Κιριλένκο, ο οποίος σε 5:06'' είχε 2 πόντους και 1 ασίστ.

Τραγικό ξεκίνημα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην αναμέτρηση, με τη Φενερμπαχτσέ να το εκμεταλλεύεται άψογα και να προηγείται 10-0 μέχρι τα μισά! Στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έσφιξε» την άμυνά της, μειώνοντας σε 10-14, όμως στο τέλος το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς έδωσε το +7 (10-17) στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμά της (22-29), λόγω των δεύτερων ευκαιριών που είχε, αλλά και της αστοχίας από την ΤΣΣΚΑ. Μάλιστα, ο Γκάουντλοκ είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να φτάσουν στο +8 (27-35), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 (35-35) και με την είσοδο του Κιριλένκο, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-36). Όμως, η ομάδα του Ζοτς δεν… πτοήθηκε και έτσι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 39-37.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα δύο λεπτά, με τη Φενέρ να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα και να ξεφεύγει (41-46). Όμως, στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ πάτησε το… γκάζι και με ένα επιμέρους 10-2 πέρασε ξανά μπροστά (51-48). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται σκληρό… καρύδι και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 59-58.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει στο +4 (67-63) στα μισά, χάρη στον Τεόντοσιτς και τα επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο, για άλλη μία φορά στην αναμέτρηση, η Φενέρ δεν τα παράτησε και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα (71-69), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Μάλιστα, με την ανοησία του Μίλος στο τέλος -όπου έκανε φάουλ και δέχθηκε και τεχνική ποινή- οι Τούρκοι πήγαν στο +5 (72-77), στα 46’’ δευτερόλεπτα. Εκεί, ουσιαστικά η ομάδα του Ομπράντοβιτς «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 37-39, 58-59, 75-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριτζόν 1, Νίκολς 1, Τζάκσον 10, Ουίμς 13 (1), Βορόντσεβιτς 4, Κάουν 8, Χάινς 2, Κιριλένκο 2

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 14 (3), Ζήσης (3ρ), Χίκμαν 8 (1), Μπιέλιτσα 11 (1), Ερντέν 6, Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Σαβάς 2, Ζόριτς 6, Βέσελι 14, Πρέλντζιτς 7 (1)