Euroleague

«Μπλόκο» και στη Βασκονία για την Μπάρτσα!

Με μοιραίο τον Κλαβέρ, ο οποίος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε 65-62 από την Μπασκόνια, που με τη νίκη αυτή μπήκε στην πρώτη τετράδα της Ευρωλίγκας, φτάνοντας στο 9-4!

Βίοι αντίθετοι για Μπασκόνια και Μπαρτσελόνα!

Οι Βάσκοι νίκησαν 65-62 το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 9-4 και να μπουν στην πρώτη τετράδα της Ευρωλίγκας ενόψει της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ! Μοιραίος για τους Καταλανούς ο Κλαβέρ, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και πλέον η ομάδα του βρίσκεται στο 5-8!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (9-16). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε και στο +10 (11-21) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά η Μπασκόνια άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, πηγαίνοντάς την στο καλάθι (21-23). Όμως, οι Καταλανοί απάντησαν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (24-30).

Οι «μπλαουγκράνα» διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (41-42). Εκεί, οι Βάσκοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά (43-42), ενώ με το καλάθι του Λουζ σχεδόν με τη λήξη του χρόνου, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 47-45. Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Μπομπουά να πηγαίνει στο +4 (57-53) τους γηπεδούχους, αλλά τον Ράις να φέρνει το ματς στα ίσα (57-57) στα τρία λεπτά πριν το τέλος. Ακολούθησε μία… μονομαχία ανάμεσα στον Λάρκιν και τον βραχύσωμο γκαρντ της Μπάρτσα (63-62), με τον Γάλλο να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Αλόνσο (65-62), στα 13’’ πριν τη λήξη. Ο Κλαβέρ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και έτσι η Μπασκόνια έφτασε στη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 24-30, 47-45, 65-62