Ελλάδα

Μπλόκο στο Ρέθυμνο για την Κύμη!

Το νικηφόρο σερί της Κύμης σταμάτησε το Ρέθυμνο! Οι Κρητικοί επιβλήθηκαν 83-73 της ομάδας του Καστρίτη και με τον Γιαννόπουλο να είναι on fire ολοκλήρωσαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους για το 2017.

Πολύτιμη νίκη με 83-73 επί της Κύμης πήρε το Ρέθυμνο, που πανηγύρισε την τέταρτη φετινή του νίκη, «μπλοκάροντας» το νικηφόρο σερί τριών αγώνων των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε κορυφαίο τον Χάρη Γιαννόπουλο, που συνέβαλε στο σταθερό προβάδισμα της ομάδας του με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Άρμστεντ με 18 π. 3 ριμπ, 6 ασίστ και 2 κλ. Για την Κύμη ξεχώρισε ο Κάιζερ με 21 π. 10ριμπ. και 4 κλ.

Η Κύμη ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα τις λύσεις για να φέρουν στα μέτρα τους το ματς και να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 17-15.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν καταλυτικός στην διεύρυνση του σκορ για τους Κρητικούς, με εννιά δικούς του πόντους να κάνουν το +7 (29-22). Η Κύμη αντέδρασε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως το Ρέθυμνο ήταν αυτό που έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντους (40-39).

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο +5 και το Ρέθυμνο να αντιδρά ξανά με οδηγό τον Χάρη Γιαννόπουλο. Από κει και πέρα η διαφορά σταθεροποιήθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

Μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν μπήκε ξανά φωτιά μπήκε στο παιχνίδι. Το τρίποντο του Άρμστεντ έδωσε έστειλε στο +7 ξανά το Ρέθυμνο στο 1:07, όμως το αντιαθλητικό του Γκουντγουιν στον Κάιζερ διατήρησε το ενδιαφέρον στο ματς. Ο ίδιος με δύο βολές και τρίποντο μείωσε στους τρεις (74-71 στο 00:43) και μπλόκαρε τον Άρμσταντ μετά από άστοχο δίποντο. Η αστοχία του Τσαγκαράκη, όμως, από την γραμμή των τριών πόντων δεν επέτρεψε στην Κύμη να ισοφαρίσει στα 22’’.

Από κει και πέρα, ο Μούντι το πήρε πάνω του. Αρχικά έκλεψε την μπάλα από βεβιασμένη πάσα του Οκερεαφόρ, ενώ δύο αντιαθλητικά πάνω του –από Τσαγκαράκη και Κάιζερ- του επέστρεψαν αυξήσει τη διαφορά στους 8 (79-71) στα 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Ντάνιελς έκανε το +10 (81-71), με τον Σμιθ να ευστοχεί σε βολές για το 81-73 και το Ρέθυμνο να απαντάει για το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-87

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκουντγουΐν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9, Λι 2, Άρμσταντ 18 (3/6), Ντάνιελς 8, Κόττας, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος 22 (4/9), Μόρισον.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2/5), Οκερεαφόρ 3 (1/4), Τσαγκαράκης 8 (1/5), ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 12 (1/4), Γερομίχαλος, Γλυνιαδάκης 2, Σακελλαρίου, Κάιζερ 21, Μπάρλος 3 (1/1), Σμιθ 3.