Euroleague

Μπορεί ακόμα να... ελπίζει η Μπαρτσελόνα

Εκμεταλλευόμενη την απουσία του Λάνγκφορντ, η Μπαρτσελόνα νίκησε 70-62 την Ούνιξ Καζάν και έτσι διατήρησε τις -όποιες- ελπίδες έχει για την οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Είναι ακόμα… ζωντανή η Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε 70-62 την Ούνιξ Καζάν, που έπαιζε χωρίς τον Κιθ Λάνγκφορντ, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-15 και να διατηρήσει τις –λίγες- ελπίδες που έχει για να μπει στην οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Πρώτοι σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν οι Περπέρογλου και Κλαβέρ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ρώσους κορυφαίος ήταν ο Αντίποφ με 14 πόντους.

Πολύ «ζεστή» μπήκε στο ματς η Μπαρτσελόνα, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα και φτάνοντάς το στο +6 (17-11) στα μισά. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ούνιξ άρχισε να συνέρχεται και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το 24-20. Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να πηγαίνει ξανά στο +7 (31-24), αλλά τους Ρώσους να επιστρέφουν και να ροκανίζουν τη διαφορά στο καλάθι (36-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως τελείωσαν το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησαν στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα να περάσουν ακόμη και μπροστά (38-41). Ωστόσο, οι Καταλανοί απάντησαν μέσα από τα τρίποντα, όπου αρχικά έκαναν ένα 9-0 (47-41), ενώ ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (55-44). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τα ηνία και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +15 (63-48). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι δραματικά μέχρι τη λήξη, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 36-34, 55-44, 70-62