Euroleague

Μπουρούσαρος την οδηγεί!

Ένας εκπληκτικός Γιάννης Μπουρούσης δεν επέτρεψε στη Λαμποράλ να χάσει στη Βιτόρια από την Αναντολού Εφές και με 18 πόντους την οδήγησε σε νίκη με 92-90 στην παράταση.

Τα ματς της ζωής του κάνει ο Γιάννης Μπουρούσης που εξελίσσεται σε λαϊκό ήρωα στη Βιτόρια. Μετά από ένα… άποντο πρώτο ημίχρονο, ο Καρδιτσιώτης σέντερ πήρε τη Λαμποράλ Κούτσα από το χέρι και από το -11 την οδήγησε στη νίκη με 92-90 στην παράταση, έχοντας 18 πόντους (7/8 βολές, 4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και με πλουραλισμό στην επίθεση είχαν μια μικρή διαφορά (6-10, 12-18), που με τρίποντο του Γκρέιντζερ έφτασε για πρώτη φορά στους επτά (16-23). Τζέιμς και Μπλάζιτς οδήγησαν τους Βάσκους σε επί μέρους 12-2 και προβάδισμα 28-25, αλλά οι Τούρκοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με οκτώ αναπάντητους πόντους και εδραίωσαν την κυριαρχία τους στο τρίτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με έντεκα (40-51). Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον μέχρι τότε άποντο Μπουρούση να αναλαμβάνει δράση επέστρεψαν στο ματς και προηγήθηκαν με τρίποντό του 63-62. Τέσσερις προσωπικοί πόντοι από τον ίδιο και μια τάπα στον Γκρέιντζερ έφεραν τη Λαμποράλ στο 78-75 στα 26’’ πριν το τέλος και λίγο μετά στο 80-76. Ωστόσο το απίθανο τρίποντο του Ερτέλ και μετά τη χαμένη βολή του Κοζέρ το φόλοου του Μπράουν στην εκπνοή έστειλαν το ματς στην παράταση (81-81). Εκεί οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με πέντε, αλλά η Εφές έφτασε σε απόσταση βολής και έμειναν εκεί, καθώς το τρίποντο του Οσμάν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Έτσι η Λαμποράλ έφτασε τις τρεις νίκες και η Εφές τις ισάριθμες ήττες στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 16-18, 28-33, 52-57, 81-81, 92-90 (πρτ).

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16, Κοζέρ 14, Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 10, Μπουρούσης 18 (11 ριμπ.), Μπλάζιτς 14, Ι. Ντιόπ, Τίλι 8, Κανγκούρ 1, Άνταμς 7, Κορμπάτσο.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαϊκάν 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 15, Οσμάν 1, Σάριτς 6, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 16, Ερτέλ 26 (6 ασίστ), Ντίμπλερ 8, Ντάνστον 11 (8 ριμπ.), Ντουβερίογλου 3.