Euroleague

Να λέει και «ευχαριστώ» η ΤΣΣΚΑ!

Όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και στο δεύτερο, ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε το… λάδι στην ΤΣΣΚΑ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 77-76 και έτσι έκανε το 2-0 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας!

Σκούρα τα βρήκε ξανά η ΤΣΣΚΑ από τον Ερυθρό Αστέρα!

Οι Σέρβοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες να κλέψουν το ματς, αλλά στο τέλος τα… χάλασαν και έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 77-76, κάνοντας το 2-0 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας!

Πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους ήταν ο Χάινς με 19 πόντους, με τους Ντε Κολό και Χίγκινς να προσθέτουν από 13 ο καθένας. Από τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίος, αλλά και παράλληλα μοιραίος, ήταν ο Γιόβιτς με 15 πόντους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά πήγε στο +7 (4-11). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε, εξαλείφοντας τη διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να ήταν ανταγωνιστικοί και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το ισόπαλο 20-20. Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι», όπου έφτασαν ακόμη και στο +7 (36-43), ενώ κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το +4 (44-48).

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 46-52, με την ΤΣΣΚΑ να απαντά με ένα 7-0 για το προσπέρασμα (53-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 63-60. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας (70-65), ώσπου ο Γιόβιτς με τρίποντο έβαλε… φωτιά στο ματς, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Σέρβους (74-75), περίπου 1:20’’ πριν το τέλος, ενώ στα 22’’ οι Ρώσοι προηγούνταν 77-76. Στην τελευταία επίθεση, ο Γιόβιτς έκανε λάθος, με τον Βοροντσέβιτς να χάνει δύο βολές στη συνέχεια, αλλά η ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη, αφού δεν υπήρχε χρόνος για άλλη επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-48, 63-60, 77-76

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Κουλάγκιν Ντ., Τεόντοσιτς 9 (3), Φριντζόν 2, Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 5 (1), Λαζάρεφ 2, Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 13 (1), Κουλάγκιν Μ., Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 19.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 14, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 1, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 7 (1), Σίμανιτς, Μίσιτς, Σιμόνοβιτς 14 (3), Γιόβιτς 15 (3), Μίλερ 11, Τσίρμπες 9, Στίματς 3.