NBA

Τους… βγήκε καλά

Οι Πέισερς με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο επικράτησαν των Καβαλίερς 91-76 ολοκληρώνοντας ιδανικά το 2013 με πέντε σερί νίκες.

Πέντε σερί νίκες συμπλήρωσαν οι Πέισερς, καθώς επικράτησαν 91-76 των Καβαλίερς «καθαρίζοντας» το ματς στην τέταρτη περίοδο. Έτσι διατηρούν το προβάδισμα στην Ανατολή με μιάμιση νίκη διαφορά από το Μαϊάμι.

Ο Πολ Τζορτζ με 21 και ο Ρόι Χίμπερτ με 19 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Ο Άντερσον Βαρεζάο είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους «ιππότες», που δεν απέφυγαν την έκτη τους διαδοχική ήττα μετρώντας μόλις δύο νίκες σε 16 ματς μακριά από το Κλίβελαντ την τρέχουσα σεζόν. Στο μεταξύ, ο Κάιρι Ίρβινγκ αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Δωδεκάλεπτα: 23-25, 41-44, 65-66, 91-76.

Πέισερς (25-5): Τζορτζ 21, Χίμπερτ 19, Χιλ 13, Γκρέιντζερ 12, Γουέστ 8, Στίβενσον 6, Σκόλα 6, Μαϊνμί 6, Γουότσον, Μπάτλερ, Σλόαν.

Καβαλίερς (10-21): Βαρεζάο 14 (11 ριμπ.), Γουέιτερς 12, Ίρβινγκ 10, Τζακ 8, Τόμπσον 7 (13 ριμπ.), Κλαρκ 7, Ζέλερ 7, Μπένετ 6, Μάιλς 5, Σιμς, Γκι.