Ευρώπη

Νίκη για Βιλερμπάν επί Ορτέζ

Η Βιλερμπάν επικράτησε 76-68 της Ορτέζ και παρέμεινε αήττητη στην Γαλλία.

Γρήγορα άφησε πίσω της τον διασυρμό από την Μπάγερν στο Μόναχο για την Ευρωλίγκα η Βιλερμπάν. Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 76-68 την Ορτέζ και έκανε το 6/6 στην γαλλική λίγκα παραμένοντας μόνη πρώτη.

Ο Έντουιν Τζάκσον έκανε μεγάλο ματς με 24 πόντους και 7 ασίστ για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 16 (43-27) στο ημίχρονο και με 17 στο τρίτο δεκάλεπτο (62-45).

Ο Ισμαέλ Μπακό με 9 πόντους και ο Τόνι Τζεκίρι με 8 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ακολούθησαν σε απόδοση.

Από την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, που έφτασε τις τρεις ήττες σε πέντε ματς, ο Τράβις Λέσλι είχε 12 πόντους και 11 πρόσθεσε ο Νίκολας Ντε Γιονγκ.