Ελλάδα

Νίκη παραμονής για ΓΣΛ Φάρο στο θεσσαλικό ντέρμπι

Κάνοντας ένα 28-13 επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο, ο ΓΣΛ Φάρος νίκησε 74-65 στα Τρίκαλα την τοπική ομάδα στο θεσσαλικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και έκανε βήμα παραμονής.

Ο ΓΣΛ Φάρος νίκησε 74-65 στην έδρα των Τρικάλων στο θεσσαλικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και έκανε βήμα παραμονής στην κατηγορία, αφήνοντας σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν ένα 28-13 επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο και «έκλεισαν» με +12 το ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικρότηση.

Κορυφαίοι για τους Λαρισαίους ήταν οι Σάφτενααρ με 19 και Παπαντωνίου με 16 πόντους, ενώ για τους παίκτες του Φώτη Τακιανού ξεχώρισε ο Τάλτον με 15 πόντους.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο 16-8, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, ήτοι στο +3.

Τα δύο τρίποντα των Λαρισαίων στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφεραν το 23-26 για τον ΓΣΛ και πλέον οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά και ο Σάφτενααρ την έφερε στο +10. Τα Τρίκαλα δε βρήκαν τις κατάλληλες επιθετικές λύσεις για να απαντήσουν στους φιλοξενούμενους και αυτοί έφτασαν στο +12 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν σερί 7-0 και μείωσαν στο -5. Εκεί, οι Λαρισαίοι απάντησαν με δικό τους σερί 9-0 και έφτασαν στο +14, βάζοντας τις βάσεις στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, που έφτασε στο +10.

Ο Φιλντς μείωσε στο -4 στο 36', όμως το τρίποντο του Παπαντωνίου έφερε το +8 κα ο Φένερ έκανε το 62-72, «καθαρίζοντας» το ματς υπέρ της ομάδας του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74