Νίκη παραμονής ο ΚΑΟΔ

Την 2η νίκη του εκτός έδρας, σημείωσε ο ΚΑΟΔ με 79-72 απέναντι στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και έκανε βήμα για την σωτηρία του, με τους Νεοσμυρνιώτες να βυθίζονται ακόμα περισσότερο.

Με πρωταγωνιστές τον Θόδωρο Ζάρα που σημείωσε 25 πόντους και τον Μανώλη Παπαμακάριο που πρόσθεσε άλλους 17, ο ΚΑΟΔ σημείωσε καθοριστική νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία, βυθίζοντας ταυτόχρονα τον Πανιώνιο ακόμα περισσότερο. Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίους τους Κόλεμαν και Βεργίνη με 16 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να σώσουν την παρτίδα.

Mε δυνατές άμυνες και μικρό σκορ, άρχισε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη με τον ΚΑΟΔ, μετά από το πρώτο πεντάλεπτο να κάνει ένα επιμέρους 1-7 και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων με 8-13 και 10-15, για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου με δύο βολές ο Ταπούτος με 12-15.

Ο ΚΑΟΔ διατήρησε αυτό το μικρό προβάδισμα, ωστόσο ο Πανιώνιος με τον Βεργίνη ν’ αναλαμβάνει δράση κατάφερε να προσπεράσει και να πάρει προβάδισμα με ένα καλάθι (22-20) στο 15’. Κάπου εκεί η ομάδα της Δράμας αφυπνίστηκε και με δύο απανωτά τρίποντα από τον Τσαλδάρη (πέτυχε 9 με τρία τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο) πήρε ξανά κεφάλι με 4, (24-28), για να κλείσει το πρώτο μέρος με καλάθι του Ταπούτου και τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με δύο πόντους (28-30).

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στην 3η περίοδο και με σκόρερς τους Κόλεμαν με 8 και από 4 πόντους των Βεργίνη και Στρναντ, έφεραν τον Πανιώνιο στο +5, (44-39). Ωστόσο οι Δραμινοί επανήλθαν με πέντε πόντους του Παπαμακάριου και ένα τετράποντο του Ζάρα (τρίποντο και βολή) και ισοφάρισαν στο 49-49, 1:43 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ο Ταπούτος ευστόχησε σε δύο βολές για το 51-49, όμως ο ΚΑΟΔ, στο τελευταίο λεπτό με Ζάρα και Σλαφτσάκη, ξαναπήρε προβάδισμα για το 51-53.

Οι Δραμινοί μπήκαν στο γήπεδο με τον Ζάρα, να είναι πάλι ζεστός και με δικό του τρίποντο 7:37 πριν το τέλος πήραν προβάδισμα έξι πόντων (55-61), για να έρθει άλλο ένα κρίσιμο τρίποντο από τον Σλαφτσάκη και να δώσει αέρα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους για το 59-66, ακριβώς στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ ο Άτκινς με νέο τρίποντο έκανε το 61-69, 4:13 πριν τη λήξη. Ο Πανιώνιος, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κορόλεφ, μειώνει στους 3 (66-69), 3:22 πριν το φινάλε. Όμως με ένα σερί 5-0 ο ΚΑΟΔ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στη μεριά του, αφού ο Μανώλης Παπαμακάριος με 94’’ πριν το τέλος έκανε το 66-74, με τον 15ο πόντο του στο παιχνίδι, για να έρθει το τελικό 72-79, χωρίς πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-30, 51-53, 72-79

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 4, Πετρόπουλος, Βεργίνης 16 (1), Ταπούτος 9, Σπυρόπουλος, Στρναντ 7 (1), Σταμάτης 7, Ασελιν 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 11, Ταμπς

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 7 (1), Τρότερ, Χάρις, Άτκινς 8 (1), Όντομ 7, Μίτσελ 2, Ζάρας 25 (3), Λο 4, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 17 (2)

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης