Νίκησε με ανατροπή τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ στα «Μαυροσκούφεια»

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 88-82 με αντεπίθεση στο φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2/2 στα «Μαυροσκούφεια» νικώντας με 88-82 τον Ιωνικό στο κλειστό της Πυλαίας, παρότι η ομάδα της Νίκαιας είχε προηγηθεί ακόμη και με +11 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 18 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 17 πόντους απέναντι στην παλιά του ομάδα για τους ηττημένους.

Ο Ιωνικός άρχισε εντυπωσιακά και με 4/4 τρίποντα του Τζόουνς προηγήθηκε με 9-17 στο πεντάλεπτο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 21-21, αλλά οι Νικαιώτες ξέφυγαν με 31-38 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 47-58 στην τρίτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 60-60 στο φινάλε του δεκαλέπτου και παρότι στο 36’ βρέθηκε στο -5 (76-81(, έκλεισε το ματς με ένα 12-1 με κορυφαίο τον Μπεστ και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-23, 40-42, 65-69, 88-82
ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 10, Σμιθ 8, Σχίζας 7, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 18, Μπεστ 12, Ουίγκινς 14, Εγκεκέζε 6, Σαρικόπουλος 3, Νόουλς 4.
Ιωνικός (Κουφός): Τζόουνς 17, Τοπάλι, Στιθ 14, Χατζηκυριάκος 3, Αντρονικασβίλι, Λόρενς 6, Μπαρτ 15, Σάφτενααρ 4, Κώττας 2, Δημάκος 7, Χαραλαμπόπουλος 14