Euroleague

Νταρουσάφακα όπως… Ολυμπιακός

Την δεύτερη νίκη της μετά από αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό πέτυχε στην Ευρωλίγκα η Γαλατάσαραϊ, 85-81 στο τουρκικό ντέρμπι τη Νταρουσάφακα που ηττήθηκε μετά από τρεις σερί νίκες.

Η νίκη της προηγούμενης Παρασκευής κόντρα στον Ολυμπιακό, φαίνεται πως έδωσε ώθηση στην Γαλατάσαραϊ, που παρά τις απουσίες των τιμωρημένων λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, Τζάστιν Ντέτμον και Ρας Σμιθ, νίκησε 85-81 την Νταρουσάφακα, που έφτασε πλέον σε ρεκόρ 5-3, με την πρώτη της ήττα μετά από τρία ματς και παρθενική εκτός έδρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές που ήταν άκρως παραγωγικοί στις ασίστ (σ.σ. 25) και ανάγκασαν με την άμυνά τους σε πολλά λάθη την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ οι Πλάις, Μίτσοφ και Μπρέλντζιτς, Κλάιμπερν και Άντερσον ήταν οι καλύτεροι επιθετικά για τους ηττημένους.

Το ματς:

Με τον Πλάις να δημιουργεί προβλήματα στη φροντ λάιν της Νταρουσάφακα, η Γαλατασαράι προηγήθηκε 12-8 στο 5ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όμως με καταιγισμό τριπόντων από Κλάιμπερν και Γουίλμπεκιν για να προηγηθούν 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η «Τσιμ Μπομ», που στο πρώτο ημίχρονο ήταν πιο δημιουργική και είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (63,6%), αντέδρασε άμεσα και με τον Μίτσοφ να δίνει λύσεις προηγήθηκε ξανά 27-26 στο 13΄. Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (31-31 στο 17΄), με τη Νταρουσάφακα που σούταρε καλά έξω από τα 6.75 (7/16) να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-37, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες του Άντερσον.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Γαλατάσαραϊ επέβαλε τον ρυθμό της και με τους Πλάις, Πρέλντζιτς να σκοράρουν προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9, 50-41 στο 24΄.
Τρία λεπτά πριν το ματς μπει στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε με +13 (61-48), αφού εκτός από καλή άμυνα, πήρε πολλά από τους Ντιμπλερ και Σιλμπ. Με την δημιουργία τους να φτάνει στις 20 ασίστ στο 30΄ οι παίκτες του Αταμάν, διατήρησαν διψήφια διαφορά (65-55) στο 30΄.

Η Νταρουσάφακα επέστρεψε στο παιχνίδι, αφού την βοήθησε η επιθετική αφύπνιση των Γουοναμέικερ και Μπέρτανς (70-66 στο 34΄), αλλά δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Ακολούθησε 7-2 επί μέρους για την «Γαλατά», που πήρε ξανά προβάδισμα εννέα πόντων 77-68, τεσσεράμισι λεπτά πριν το φινάλε και δεν το έχασε ποτέ, παίρνοντας ουσιαστικά με το τελικό 85-81 αυτό που άξιζε από το σαραντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-38, 65-55, 85-81.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Πρέλντζιτς 17 (3), Μίτσοφ 16 (1), Τάιους 2, Τόμπσον 4, Σιλμπ 8, Πλάις 22 (8ριμπ.), Ντέι, Γκιουλέρ 7 (5 ασίστ), Ντίμπλερ 9 (3), Κοκσάλ.
Νταρουσάφακα (Μπλατ): Γουίλμπεκιν 14 (1), Αρσλάν 2, Μπατούκ 3 (1), Ερντεν, Γουοναμέικερ 7 (1), Κλάιμπερν 20 (4), Μοερμάν 8 (2), Αλντεμίρ 2, Άντερσον 15 (3), Σλότερ 4, Μπέρτανς 6 (2).