Ο Άρης… τιμώρησε την ΑΕΚ!

Μπορεί να είχε σοβαρές απουσίες (Γουάιτ και Γουότερς), να βρέθηκε ακόμη και στο -14, αλλά ο Άρης τιμώρησε τη νωθρότητα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και με το 74-69 μείωσε σε 2-1 τη σειρά!

Απίστευτος Άρης!

Οι απουσίες των Γουάιτ και Γουότερς λόγω της τιμωρίας, αλλά και το +14 (40-54) που έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, δεν πτόησαν τους «κίτρινους», οι οποίοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και νικώντας 74-69, μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των μικρών τελικών!

Για την ομάδα του Πρίφτη, ο Βασίλης Σίμτσακ έκανε κατάθεση… ψυχής με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον ΜακΝίλ να «ξυπνά» στο τέλος και να προσθέτει άλλους 15 πόντους. Από την «Ένωση», η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τους τιμωρημένους Σάκοτα και Παπαντωνίου αλλά και τους Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη, ξεχώρισαν οι Κάρτερ και Χέρστον με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Το τέταρτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για το προσεχές Σάββατο (28/5), στο ΟΑΚΑ.

Καλό ρυθμό είχε το ματς από το ξεκίνημά του, με τον Άρη να ήταν σταθερά μπροστά από νωρίς (5-0) και να διατηρεί το +5 (13-8) μέχρι περίπου τα μισά του δεκαλέπτου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Μιλόσεβιτς ξεκίνησε την αντεπίθεση της ΑΕΚ, δίνοντάς της το προβάδισμα (14-15), με τον Μπράουν να διαμορφώνει με τρίποντο το 16-18 της πρώτης περιόδου.

Εξαιρετική αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε η ΑΕΚ, αφού με την καλή της άμυνα και με τους Χέρστον και Κάρτερ να κάνουν ένα σερί 7-0, έφτασε στο +9 (16-25). Ο Άρης αντέδρασε (22-27), κυρίως λόγω των λαθών της «Ένωσης», αλλά ο Μπράουν πήρε την ομάδα του από το χέρι, στέλνοντάς την ακόμη και στο +11 (22-33). Στη συνέχεια, η ομάδα του Ζντοβτς έριξε την ταχύτητά της, αλλά η άστοχη επιμονή των γηπεδούχων από την περιφέρεια (1/15 τρ.) δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο (27-33), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +6 (30-36).

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας στο +10 (32-42) μέσα σε δύο λεπτά και με τον Χέρστον στη συνέχεια να παίρνει… φωτιά, η διαφορά έφτασε ξανά στο +11 (36-47). Λόγω του μικρού ροτέισον, ο Άρης εμφάνισε κάποια σημάδια κούρασης και με την «Ένωση» να κάνει… πάρτι από την περιφέρεια, πήγε ακόμη και στο +14 (40-54). Όμως, στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά, οι παίκτες του Ζντοβτς… αποσυνδέθηκαν εντελώς από το καλάθι, με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να κλείσουν την περίοδο με ένα σερί 9-0 (49-54)!

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να αντιμετωπίζει πολύ νωθρά το ματς, με τον Άρη από την άλλη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, όπου αρχικά μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (56-57), ενώ περίπου στα μισά πήρε –ύστερα από πάρα πολύ ώρα- το προβάδισμα (62-59). Ο Μπράουν έδωσε… ανάσα στην «Ένωση» (62-62), αλλά η άστοχη επιμονή της από την περιφέρεια, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάνε στο +4 (66-62). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, έπιασε… πανικός τους παίκτες του Ζντοβτς, οι οποίοι εξακολουθούσαν να αναλώνονται σε σερί άστοχα τρίποντα, με τον Ξανθόπουλο να τους… τιμωρεί για το 71-64 του Άρη, στα 28’’ πριν τη λήξη. Αυτό, ουσιαστικά έκοψε τα… πόδια των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 74-69!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Σίμτσακ 22 (10 ριμπ.), ΜακΝίλ 15 (1/8 τριπ., 8 ασ.), Δήμας, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μιλόσεβιτς 8 (2), Κάρτερ 18 (4), Μπράουν 14 (2), Μαυροειδής 2, Καμαριανός, Χέρστον 16 (2), Σαρικόπουλος, Μωραΐτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.