NBA

Ο Βινς Κάρτερ δεν γερνά!

Στα 40 του απέδειξε ότι ακόμη μπορεί να πάρει...φωτιά. Ο Βινς Κάρτερ με 24 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά σκότωσε τους Καβς και έδωσε μια μεγάλη νίκη 109-95 στους Κινγκς.

Ποιος είπε ότι ο Βινς Κάρτερ γέρασε; Σήμερα απέδειξε ότι ακόμη και στα 40 του το... έχει και οδήγησε τους Κινγκς σε μια μεγάλη νίκη 109-95 απέναντι τους Καβαλίερς. Και μάλιστα το έκανε με αρκετά καλά στατιστικά. Τελείωσε το ματς με 24 πόντους με 10/12 σουτ, εκ των οποίων τέσσερα τρίποντα και κατέβασε 5 ριμπάουντ.

Ο ΛεΜπρον έκανε άλλη μια φορά ένα τριπλ-νταμπλ με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ, με τον Λαβ είναι πρώτος σκόρερ των Καβς με 23 πόντους.

Ωστόσο σημαντικό ρόλο στην νίκη των Κινγκς έπαιξε μεγαλύτερη συμμετοχή στο σκοράρισμα από τους παγκίτες. Αυτοί των γηπεδούχων πέτυχαν 68 πόντους έναντι 32 των φιλοξενούμενων, με ένα τρικ όμως από τον προπονητή των Κινγκς ο οποίος επέλεξε να μην ξεκινήσει και να μην δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στην αρχή στους Κόλεϊ-Στάιν και Χιντ που είδαν τα πρώτα λεπτά από τον πάγκο.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι Κινγκς είχαν το προβάδισμα με το ημίχρονο να λήγει 62-55 και στη συνέχεια να καταφέρνουν να αυξήσουν τη διαφορά.

Σε άλλο παιχνίδι της βραδιάς οι Θάντερ νίκησαν 124-107 τους Ράπτορς. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη για την ομάδα της Οκλαχόμα, η οποία βασίστηκε περισσότερο από οποιαδήποτε –ίσως- άλλη φορά στους αστέρες της. Η βασική πεντάδα πέτυχε 105 πόντους δηλαδή μόλις δύο λιγότερους από όσους πέτυχαν όλοι οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας. Ο Τζορτς πέτυχε 33 πόντους, ο Γουέστμπρουκ 30π. και 13 ασίστ, ο Άντονι 18π. όσους και ο Άνταμς.