NBA

Ο Μπίσλι με 32π. σκότωσε τους Σέλτικς!

Πέτυχε στην τελευταία περίοδο τους 18 από τους 32 πόντους, οδήγησε τους Νικς στη νίκη 102-93 απέναντι στους Σέλτικς και άκουσε... όλη τη Νέα Υόρκη να τον χρίζει MVP.

Απέναντι στην καλύτερη ομάδα της περιφέρειας ( τουλάχιστον βάσει των όσων κάνει στην εφετινή σεζόν), τους Σέλτικς, ο Μπίσλι αποφάσισε να δείξει τα δόντια του... Το είχε κάνει και νωρίτερα δηλώνοντας σίγουρος για την ικανότητά του στο σκοράρισμα απέναντι σε μια άμυνα σαν και αυτή των «κελτών» αλλά όφειλε να το κάνει λιανά και με την εμφάνισή του στο παρκέ.

Έτσι κι έκανε... Ο Μάικ Μπίσλι ήταν δαιμονισμένος στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με τους Σέλτικς. Πέτυχε τους 18 από τους 32 πόντους του και οδήγησε τους Νικς σε μια μεγάλη νίκη 102-93. Μάλιστα, η εμφάνισή του Μπίσλι παίρνει ακόμη μεγαλύτερη σημασία όταν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι ο Πορζίνγκις, επέστρεψε μετά από δύο ημέρες απουσίας αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Για τους Σέλτικς ο Ίρβγινγκ ήταν για άλλη μια φορά ο καλύτερος με 32 πόντους, αλλά η ομάδα της Βοστόνης έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει όταν αυτός και ο Τάτουμ έμεναν στον πάγκο.

Εξαιρετική εμφάνιση ήταν και εκείνη του Ντε Ρόζαν στην εκτός έδρας νίκη 114-109 των Ράπτορς με τους Σίξερς. Πέτυχε 45 πόντους, και ρεκόρ καριέρας και ήταν ο παίκτης πάνω στον οποίο βάσισε η ομάδα του την επιστροφή της στο παιχνίδι από τους 22 πόντους, μέχρι και την τελική επικράτηση.

Την ίδια στιγμή ο Λεμπρον οδηγούσε για άλλη μια φορά τους Καβς στη νίκη αυτή τη φορά με 115-112 με αντιπάλους τους Μπουλς οι οποίοι μετρούσαν επτά νίκες σερί. Η παρέα του «βασιλιά» όμως με τους Λαβ (27) και Κόρβερ (15) ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.