Ο Πόσλεϊ «ξέρανε» τον Κολοσσό, που «φωνάζει» στο τέλος!

Χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Μάρκους Πόσλεϊ, στα 2’’ πριν τη λήξη, ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε 79-76 τον Κολοσσό Ρόδου και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στη φετινή Α1!

Ύστερα από ένα ματς που έσπασαν… καρδιές, ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε 79-76 τον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος από την άλλη γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή Α1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Καλαμπάκου ήταν ο Μάρκους Πόσλεϊ, ο οποίος πέτυχε πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά και το κρίσιμο τρίποντο, στα 2’’ πριν τη λήξη, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Φωνάζουν οι Ροδίτες, καθώς στο τέλος υποστηρίζουν πως έγινε φάουλ στον Χάρις και στο τρίποντο που επιχείρησε για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο Κόροιβος, ο οποίος έφτασε στο 9-4, με τον Κολοσσό στη συνέχεια να αντιδρά και να πλησιάζει (11-9). Όμως, από τα μισά και μετά, η ομάδα της Αμαλιάδας επέβαλλε τον ρυθμό της, με τους Ντεκόζι και Ράουντρι να την στέλνουν ακόμη και στο +10 (20-10), ενώ κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 22-14.

Οι Ροδίτες αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, όπου μέσα από την καλή τους άμυνα, έτρεξαν ένα 8-0 για την ισοφάριση (22-22). Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (35-33). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Καλαμπάκου έσφιξαν την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τον Κολοσσό και έτσι να πάνε στα αποδυτήρια με το +8 (43-35).

Ο Κόροιβος είχε τον έλεγχο και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να… συναινεί, καθώς επέμενε πολύ άστοχα από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά ξέφυγε ξανά στο +10 (46-36). Ωστόσο, η καλή άμυνα από τη μία και η… ενεργοποίηση του Μπρέι από την άλλη έφεραν την αντίδραση των Ροδιτών, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (49-47), στα τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η απάντηση του Κοροίβου ήταν κλεψίματα και αιφνιδιασμοί για το +8 (57-49), με το τέλος του δεκαλέπτου να τον βρίσκει με το υπέρ του 57-52.

Φουριόζος μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός και αυτό χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά του έξω από τα 6,75μ., όπου αρχικά του έδωσαν το προβάδισμα (57-58), ενώ στη συνέχεια τον έφεραν στο +4 (59-63). Οι Ροδίτες διατηρούνταν μπροστά, μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη, χάρη στα μεγάλα καλάθια του Γκρίφιν (71-74), με τον Σαχπατζίδη να φέρνει το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74) και τον Τζόουνς να κάνει το 74-76. Ωστόσο, ο Πόσλεϊ πήρε τον Κόροιβο στις πλάτες του, όπου αρχικά ισοφάρισε (76-76), ενώ στα 2’’ πριν τη λήξη με τρίποντο έκανε το 79-76. Στην τελευταία επίθεση, ο Χάρις αστόχησε έξω από τα 6,75μ. (με υποψία φάουλ του Πόσλεϊ) και έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ράουντρι 6 (1), Ντεκόζι 18 (1), Πόσλεϊ 26 (4), Αντωνάκης, Σκουλίδας, Σπυριδονίδης, Χάινς, Ντίκερσον.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 (1), Χάρις 5 (1), Τζόουνς 17 (10ριμπ.), Σχίζας 2, Μπρέι 19 (4), Πρόστραν 10 (2), Γεωργαλλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5.