NBA

Ο υιός «καθάρισε» για τον πατέρα

Οι Τζαζ αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο στους Κλίπερς, αλλά η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έφτασε εύκολα τελικά στη νίκη (88-75) με οδηγό τον γιο του προπονητή, Όστιν.

Αήττητη στη regular season παρέμειναν οι Κλίπερς νικώντας εύκολα τους Τζαζ με 88-75 στο Λος Άντζελες και φτάνοντας στο 2-0.

Οι «μορμόνοι» αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά δεν είχαν επιθετικές λύσεις και έμειναν πολύ χαμηλά στο σκορ. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς είχε πρώτο σκόρερ τον γιο του προπονητή, Όστιν, με 19 (8/11 σουτ), ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν ακολούθησε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΝτεΆντρε Τζόρνταν με 7 πόντους και 16 ριμπάουντ, καθώς και Κρις Πολ με 9 πόντους και άλλες τόσες ασίστ συμπλήρωσαν το καρέ των κορυφαίων για τους γηπεδούχους.

Ο Τζορτζ Χιλ με 18 πόντους διασώθηκε από τους Τζαζ που δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα τους σε τρία ματς.

Δωδεκάλεπτα: 19-22, 42-35, 69-56, 88-75.