Euroleague

Ο Ζήσης της έδειξε το δρόμο!

Με κορυφαίο τον Ζήση και τον Γκάουντλοκ να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι, η Φενέρ νίκησε στην παράταση (75-74) τη Μακάμπι και με 3-0 προκρίθηκε στο Final 4 της Ευρωλίγκας για 1η φορά στην ιστορία της!

Στη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ το πρώτο εισιτήριο!

Με τον Νίκο Ζήση –που είναι ο μοναδικός της παίκτης που έχει κατακτήσει Ευρωλίγκα- να ήταν κορυφαίος και τον Άντριου Γκάουντλοκ να «μιλάει» στο τέλος, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε στην παράταση με 75-74 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και με… σκούπα (3-0) προκρίθηκε στο Final 4 για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν πρώτος σκόρερ για την τουρκική ομάδα με 19 πόντους, μοιράζοντας και 5 ασίστ, με τον Αμερικανό να προσθέτει άλλους 15. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πάργκο και Ραντλ με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με τη… φόρα του γηπεδούχου μπήκε στην αναμέτρηση η Μακάμπι, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ακόμα και στο +8 (13-5) στα μισά της περιόδου. Η Φενέρ έδειχνε μία δυσκολία στην επίθεση και έτσι η «ομάδα του λαού» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη 20-13. Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε εντελώς, καθώς οι Τούρκοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, παίρνοντας το προβάδισμα (22-23). Μάλιστα, στη συνέχεια ο Νίκος Ζήσης πήρε την ομάδα του από το… χέρι και την έστειλε στα αποδυτήρια να είναι μπροστά με έξι πόντους διαφορά (31-37).

Η Φενέρ εξακολουθούσε να διατηρεί τον έλεγχο και στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με την υπέρ της διαφορά να ήταν στους επτά πόντους (36-43). Στη συνέχεια, η Μακάμπι πάτησε το… γκάζι και με ένα 5-0 μείωσε στο καλάθι (41-43), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μην αφήνει άλλο να ξεφύγει η κατάσταση και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +5 (45-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αρνούνταν να καταθέσουν τα… όπλα, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (56-56) στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Αλεξάντερ να δίνει το προβάδισμα στη Μακάμπι (65-63), στα 33’’ πριν το τέλος! Ο Βέσελι με καλάθι και φάουλ έκανε το 65-65, αλλά αστόχησε στη βολή, όπως και ο Πάργκο στο τελευταίο σουτ και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο έξτρα πεντάλεπτο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τη Μακάμπι να ήταν μπροστά (74-73) και τη Φενέρ να είχε την επίθεση στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 31-37, 45-50, 65-65, 74-75

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 21 (2), Χέινς 5 (1), Σμιθ 8 (2), Ραντλ 19 (10ρ.), Λίνχαρτ 5 (1), Τάιους 6, Οχαγιόν 2, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 4, Αλεξάντερ 4.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 15 (2), Ζήσης 19 (3τρ., 5 ασ.), Μπιέλιτσα 5 (1), Ερντέν 6, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 8 (2), Τσετίν, Σαβάς 2, Ζόριτς 1, Βέσελι 12, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 7 (2).