NBA

Οι Γουόριορς «έπνιξαν» τους Σπερς-Ο Λίλαρντ «τάβλιασε» τους Λέϊκερς

Με ένα επιβλητικό τελευταίο 12λεπτό, οι Γουόριορς «στραγγάλισαν» τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο (112-92). Ήρωας για τους Μπλέιζερς ο Λίλαρντ, ο οποίος με τρίποντο στο 1’’ έληξε το ματς με τους Λέικερς.

Οι… άνετοι Γουόριορς και το θρίλερ στο Πόρτλαντ.

Οι «πολεμιστές» επικράτησαν 112-92 των Σπερς στο Γκόλντεν Στέιτ, δείχνοντας στην τελευταία περίοδο ποιος είναι το αφεντικό, κάνοντας νταμπλ σκορ (28-14) σε αυτό το χρονικό διάστημα. Ο Τόμσον σημείωσε 27 πόντους , ο Ντουράντ 24 συν 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Κάρι πέτυχε 21 συν 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Όλντριτζ με 24 πόντους ξεχώρισε για τους ηττημένους.

inner
inner

Μεγάλο ενδιαφέρον και μέχρι τέλους είχε η άλλη αναμέτρηση της βραδιάς. Ο Λίλαρντ με τρίποντο στο ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος έληξε το ματς των Μπλέιζερς με τους Λέικερς, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 113-110, που έφθασε το ρεκόρ της στο 5-4. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 32 πόντους συνολικά, συν 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στους 28 σταμάτησε ο Νούρκιτς, στους 22 ο ΜακΚόλουμ. Για τους ηττημένους, ο Λόπεζ σημείωσε 27 και 22 ο Κούζμα.